Konfitura brzoskwiniowo-morelowa to lato zamknięte w słoiku
Nic tak nie przypomni nam zimą lata jak przetwory o słonecznej barwie. Konfitura z moreli i brzoskwiń będzie idealna, a jej smak i aromat doda nam pogody ducha w najchłodniejszy jesienny czy zimowy dzień. Do dzieła!
Morele swój wyjątkowy pomarańczowy kolor zawdzięczają beta-karotenowi. To silny przeciwutleniacz, który jest bezcenny dla oczu i nadaje skórze zdrowy wygląd. Trzy morele dziennie dostarczą organizmowi jego odpowiednią dawkę. Dzięki zawartości potasu, morele regulują ciśnienie krwi i wpływają na dobrą pracę nerek. Owoce te zawierają także sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP i błonnika. Dzięki temu morele poprawiają trawienie oraz zapobiegają anemii.
Do przygotowania słonecznej konfitury potrzebujemy: 600 g brzoskwiń, 600 g moreli, 1 kg cukru, 3-4 łyżek likieru morelowego.
Umyte brzoskwinie wrzucamy do wrzątku i obgotowujemy przez minutę. Następnie schładzamy błyskawicznie w wodzie z lodem, dzięki czemu łatwo odejdzie skórka. Obrane brzoskwinie dzielimy na pół i usuwamy z nich pestki. Morele nie wymagają obierania; dzielimy je na pół i usuwamy pestki.
Jedną trzecią owoców miksujemy na puree. Powstały przecier wlewamy do szerokiego, płaskiego rondla i wsypujemy do niego cukier. Stawiamy na ogień i podgrzewamy mus z cukrem, mieszając, aż cukier się rozpuści.
Następnie do musu dodajemy połówki owoców i powolutku wszystko gotujemy, aż do zgęstnienia konfitury. Pod koniec dodajemy likier morelowy. Potrząsamy rondlem, aby wymieszać składniki.
Gorącą konfiturę przekładamy do uprzednio wyparzonych słoików i od razu zakręcamy. Tuż przed założeniem brzegi pokrywek i słoików przecieramy spirytusem lub wódką. Gorące przetwory odstawiamy do góry dnem, aby się zamknęły. Przechowujemy w spiżarni lub w piwnicy.
Przepis na konfiturę morelowo-brzoskwiniową pochodzi z książki "Konfitury. Sekrety, tradycja i smak".