Kto powinien unikać kurkumy?
Kurkuma, popularna przyprawa wykorzystywana głównie do przygotowywania dań kuchni indyjskiej, ma wiele właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, pomaga w zaburzeniach trawienia i wspomaga pracę wątroby. Najcenniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina - silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wpływem wolnych rodników, działa też jak naturalny antybiotyk. Pomimo tak wielu pozytywnych dla zdrowia właściwości, kurkuma nie może być stosowana przez wszystkich. U niektórych osób może powodować nudności, niestrawność, biegunkę, zawroty głowy. Przeciwwskazania do stosowania kurkumy:
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli niewielką ilość przyprawy dodasz do ulubionych dań, nie narażasz się na wystąpienie skutków ubocznych. W okresie ciąży i karmienia piersią nie zaleca się jednak przyjmowania suplementów diety na bazie kurkumy. Pobudza ona macicę, co może grozić poronieniem. Ze spożywania dużej ilości kurkumy powinni zrezygnować też mężczyźni, kiedy wraz z partnerką starają się o dziecko. Kurkuma może obniżać poziom testosteronu i zmniejszać ruchliwość plemników.
Kamica żółciowa
Kamica to choroba polegająca na powstawaniu tzw. złogów, czyli kamieni żółciowych w drogach żółciowych. Kamienie te powodują częściowe lub całkowite zatkanie przewodów żółciowych, przez co chorzy odczuwają ogromny ból. Kurkuma może dodatkowo go nasilić, dlatego osoby zmagające się z kamicą powinny unikać stosowania przyprawy.
Cukrzyca
Spożywanie kurkumy może powodować znacznie obniżenie poziomu cukru we krwi. Diabetycy powinni uważnie kontrolować przyjmowanie kurkumy, bo może poważnie zaburzyć równowagę cukru we krwi.
Przygotowanie do operacji
Kurkuma może zmniejszyć krzepliwość krwi i powodować nadmierne krwawienie podczas operacji. Nie zaleca się przyjmowania kurkumy przez 15 dni przed zabiegiem. Z tych samych powodów z kurkumy powinny zrezygnować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, przyprawa może bowiem wzmocnić ich działanie.