Które mleko roślinne jest najzdrowsze i dla kogo?
Po 50. roku życia układ trawienny wielu z nas przestaje tolerować laktozę i kazeinę. Wtedy warto zastąpić mleko krowie – roślinnym. Różne rodzaje są coraz łatwiej dostępne i mają różne właściwości. Możemy więc wybrać najlepiej dopasowane do potrzeb organizmu.
Często mleko roślinne jest dosładzane cukrem lub jego zamiennikami, np. syropem kukurydzianym czy z agawy. Dlatego sprawdzaj etykietę i wybieraj niesłodzone.
Unikaj też mleka z fosforanem wapnia (E341), bo źle wpływa na nerki. Mleko podpisywane jest jako napój roślinny, bo powstaje z wody i nasion. Każde jest naturalnie słodkie, dlatego używając ich do potraw, zmniejszamy w nich cukier o połowę.
Mleko sojowe
Naturalne ma fasolowy smak. Można też kupić smakowe np. waniliowe, truskawkowe i bananowe. Najlepiej zastępuje mleko krowie. Jako jedyne mleko roślinne nie warzy się po dodaniu do gorącej kawy. Ma tyle białka, co mleko krowie, ale łatwiej je trawimy. Obniża poziom cholesterolu i wzmacnia naczynia krwionośne. Nie powinny go pić osoby, które mają problemy z tarczycą. Cena: 7 zł/litr, smakowe 9 zł/litr.
Mleko migdałowe
Ma migdałowy, słodki smak. Jest on jednak tak delikatny, że w intensywnie doprawionych potrawach jest niewyczuwalny. Wzbogaci smak koktajli, ciast, placków i naleśników. Zawiera 4 proc. zdrowych tłuszczów, dzięki czemu spowalnia wchłanianie złego cholesterolu. Jest polecane przy refluksie, zgadze i wrzodach żołądka. Jest niskokaloryczne, więc warto je stosować, gdy się odchudzamy. Nie powinny go pić osoby z chorą tarczycą i kamicą nerkową. Cena: 10 zł/litr.
Mleko ryżowe
Jest bezsmakowe, dzięki temu nie zmienia smaku potraw. Pasuje do wyrazistych dań. Ma dużo węglowodanów, więc dodaje energii. Warto je wypić przed dłuższym spacerem czy porządkami. Jest lekkostrawne i można je pić przy problemach żołądkowych. Nie powinny po nie sięgać osoby, które mają za wysoki poziom cukru. Cena: 10 zł/litr.
Mleko z orzechów laskowych
Ma wyrazisty, orzechowy smak. Urozmaici smak kremów do ciast, past i płatków śniadaniowych. Ma dużo zdrowych tłuszczy i soli mineralnych, a mało cukru. Jest polecane przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Nie powinny go pić osoby, które mają alergię na orzechy. Cena: 12 zł/litr.
Mleko owsiane
Ma mączny smak. Można kupić też smakowe, np. czekoladowe lub waniliowe, albo z dodatkiem alg. Zastąpi mleko krowie, ale nie dodawaj go do gorących potraw, bo się zważy jak jogurt czy śmietana. Ma dużo błonnika, dzięki czemu reguluje poziom cukru i cholesterolu. Działa kojąco na układ nerwowy. Powinny go unikać osoby chorujące na celiakię. Cena: 6 zł/litr, smakowe 9 zł/litr.