Kwas chlebowy na upały
Napój z bogatą tradycją, bardzo delikatnie słodki i bardzo delikatnie naturalnie gazowany. Kwas chlebowy gasi pragnienie o każdej porze roku, a dobrze schłodzony jest świetnym napojem na gorące dni.
Kwas chlebowy może być warzony na bazie słodu lub chleba, kluczowym elementem procesu są drożdże. Bazą prawdziwego kwasu są wszystkie wartościowe substancje zawarte w zbożu lub chlebie, czystej wodzie i kwasie mlekowym oraz witaminy z grupy B.
Możesz przyrządzić kwas własnoręcznie w domu. Potrzebujesz do tego dobrego przepisu. Przykładowe proporcje wyglądają tak: bochenek suchego chleba razowego 1 kg; suchy chleb żytni 50 dag; cukier 0,5 kg; woda 10 litrów; drożdże 3-4 dag.
Gotujemy wodę i wrzucamy do niej chleb, otrzymany roztwór odstawiamy na 24 godziny. Następnie przecedzamy go, a chleb wyciskamy przez gazę. Dodajemy cukier i drożdże oraz dolewamy przegotowanej wody (to ważne, że przegotowanej, by drożdże rozpoczęły proces fermentacji), do pojemności 10 litrów. Zostawiamy na kolejną dobę.
Zbieramy "zawiesinę" z górnej warstwy, ponownie przecedzamy i rozlewamy do butelek, do każdej z nich wrzucając rodzynki (kilka sztuk). Zamykamy i odstawiamy w chłodne miejsce na kilka dni.
Kwas jest gotowy do picia, gdy rodzynki wypływają do góry. Gdy już nabierzemy wprawy można oczywiście eksperymentować z dodatkami "smakowymi" - nie tylko rodzynkami, ale też cytrynami, żurawiną itp.
Pracy nie jest specjalnie dużo, ale kwas chlebowy musi "swoje odstać", by nabrać swojego charakterystycznego smaku. Łatwiej kupić gotowy kwas chlebowy w najbliższym sklepie.
Smaczny kwas chlebowy produkowany komercyjnie (nie w warunkach domowych) powstaje wyłącznie z naturalnych składników - źródlanej wody oraz słodów: żytniego i jęczmiennego. Ten orzeźwiający napój nie zawiera konserwantów, nie jest sztucznie dosładzany i barwiony. Jest też naturalnie delikatnie gazowany. Niepowtarzalny smak zawdzięcza zbożom oraz - w wersjach smakowych - naturalnym sokom owocowym: żurawinowemu i śliwkowemu.