Lekkostrawne grillowanie
W Polsce grillujemy dopiero od kilku lat. Zazwyczaj tanią kiełbasę i tłustą karkówkę. A wystarczy trochę wysiłku i danie z grilla staje się pełnowartościowym posiłkiem.
Zdrowa kuchnia barbecue
Grillowanie to nic innego jak pieczenie na specjalnie do tego przeznaczonym ruszcie zbudowanym z drutu. Dzięki temu podczas pieczenia z porcji mięsa wytapia się zbędny, tłuszcz. Pierwotna zawartość tłuszczu może się zmniejszyć nawet o 20 proc. Dobry ruszt powinien być wykonany z nierdzewnej stali, wtedy porcje nie przywierają i nie będą się przypalać.
Grillowanie kojarzy się zazwyczaj z niepowtarzalnym smakiem i przyjemnym zapachem. Specyficzny zapach potraw zależy od dodawanych do ognia składników, np. namoczonych kawałków drewna owocowego, szyszek, gałązek jałowca czy tymianku. Ale także od marynat i sposobu pieczenia. Na przykład polewając mięso piwem, kształtujemy nie tylko wierzchnią warstwę, ale także oddziałujemy na aromat potrawy.
Smak i zapach
Smak dań znacznie podnosi wcześniejsze marynowanie, inaczej bejcowanie. Ryby i warzywa zanurzone w marynacie nabierają nowych cech smakowo-zapachowych, zmieniają swoją strukturę, a mięso dodatkowo mięknie i kruszeje. Taką porcję łatwiej i szybciej się piecze, przy czym zachowuje ona swoją soczystość.
Skład marynaty zależy od rodzaju mięsa, gustu kulinarnego i wyobraźni gospodarza. Najczęściej marynaty przyrządza się na bazie czerwonego wina, oliwy, soku z cytryny, miodu, sosu sojowego, sosu teriyaki oraz przypraw i ziół. Tradycyjnie dodaje się sól, pieprz, granulowany czosnek, jałowiec, tymianek, oregano, majeranek, bazylię. Marynatę najlepiej przyrządzić na dzień przed pieczeniem. Posmarować nią mięso (w całości lub porcjach) i odstawić do lodówki. W celu wzmocnienia zapachu można mięso obłożyć plastrami cebuli. Mięso w marynacie nabiera niepowtarzalnych walorów smakowo-zapachowych, jednak nie powinno w niej przebywać zbyt długo, gdyż może się stać za bardzo aromatyczne.
Dania prosto z grilla
Na grillu można przygotować prawie wszystko - każdy rodzaj mięsa, ryby, owoce morza, warzywa (ziemniaki, paprykę, bakłażany, patisony, kukurydzę, cebulę, czosnek) oraz owoce (jabłka, banany,
gruszki, śliwki). Serwowane potrawy zależą od inwencji i talentu kucharza.
Samo przygotowywanie dań na grillu urosło do rangi swoistego kulinarnego misterium. Warto podkreślić, że prawidłowo upieczone dania są znacznie zdrowsze niż potrawy smażone. Dla osób, które nie lubią jeść żywności prosto z rusztu, alternatywą jest pieczenie w folii aluminiowej. Żywność należy doprawić przyprawami i szczelnie zawinąć w kawałek folii. W takim mikroklimacie tworzy się swoisty sos. Tak przyrządzone jedzenie jest bardziej soczyste niż pieczone bezpośrednio na ruszcie. To idealny sposób przygotowywania ryb, owoców i warzyw.
(ack)
ZOBACZ PRZEPISY NA DANIA Z GRILLA.