Letni kompot z wiśni. Z dodatkiem kostek lodu przyjemnie orzeźwi w upały

Intensywny kolor i słodko-cierpki posmak kompotu z wiśni doskonale gasi pragnienie doskwierające podczas letnich upałów. W takiej wersji najlepiej podawać go po porządnym schłodzeniu, nie żałując kostek lodu, a wierzch ozdabiając listkiem mięty. W nieco chłodniejsze dni możemy podgrzać porcję płynu i zaserwować jako smakowitą alternatywę dla tradycyjnej herbaty. Co ciekawe, włączenie napoju na bazie wiśni do diety może skutecznie zniwelować problem bezsenności.

Orzeźwiający kompot z wiśni doskonale smakuje w upalne letnie dni
Orzeźwiający kompot z wiśni doskonale smakuje w upalne letnie dni123RF/PICSEL

Czy kompot z wiśni z pestkami jest zdrowy?

Idealnie okrągłe, o soczyście czerwonej barwie i błyszczącej w słońcu skórce. Wiśnie to prawdziwy przysmak sezonu letniego, który aż chce się podjadać prosto z drzewa. Jeśli znudzą nam się świeże owoce, bez trudu wykorzystamy je w kuchni do słodkich ciast, ekspresowych deserów, a także przygotowania orzeźwiającego kompotu z wiśni. Zanim jednak na dobre ruszymy z przetwarzaniem kilogramów słodkich owoców, zwróćmy uwagę na ich pestki.

Część osób zastanawia się, czy przed wykorzystaniem wiśni do gotowania kompotu lub domowych wypieków należy je wydrylować. Okazuje się, że to kluczowa czynność, która może uchronić nas przed poważnym zatruciem. W pestkach wiśni obecny jest niebezpieczny dla zdrowia glikozyd, czyli tzw. amigdalina. To nic innego, jak związek cyjanogenny, który po kontakcie z enzymami uwalnia silnie trujący cyjanowodór.

Kompot z wiśni do obiadu

Domowy kompot owocowy wcale nie musi wiązać się z godzinami spędzonymi przy garnku w kuchni. Słodki napój na bazie wiśni wymaga jedynie 15 minut gotowania. Po tym czasie warto uzbroić się w cierpliwość i dać mu porządnie ostygnąć. Schłodzony kompot wiśniowy zachwyca aromatem dojrzewających w słońcu wiśni i słodkim smakiem, który rozpływa się na języku. Co ważne, pozostałe po gotowaniu owoce z powodzeniem wykorzystamy do domowych ciast i przetworów, m.in. soków, syropów, dżemów czy konfitur.

Kompot z wiśni po ugotowaniu najlepiej porządnie schłodzić w lodówce
Kompot z wiśni po ugotowaniu najlepiej porządnie schłodzić w lodówce123RF/PICSEL

Składniki na kompot z wiśni

  • 500 g świeżych wiśni
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1,5 litra wody

Jak gotować kompot z wiśni?

  1. Zaczynamy od dokładnego umycia wiśni pod zimną i bieżącą wodą. W kolejnym kroku przechodzimy do drylowania, czyli usuwania pestek.
  2. Tak przygotowane owoce przekładamy do garnka i zasypujemy podaną w przepisie porcją cukru. Wiśnie odstawiamy na ok. 30 minut.
  3. Po upływie wyznaczonego czasu do owoców z cukrem dolewamy 1,5 litra wody, a garnek stawiamy na palniku i gotujemy na niewielkiej mocy przez 10-15 minut.
  4. Ugotowany kompot z wiśni ściągamy z palnika i odstawiamy na bok do ostygnięcia. Ostudzony napój przelewamy do dzbanka i wkładamy do lodówki.
  5. Gotowy kompot wiśniowy podajemy dobrze schłodzony. Doskonale pasuje do obiadu. Smacznego!
Jak zrobić kompot z wiśni do słoika na zimę?Interia Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas