Mama podawała je zamiast makaronu. Grysikowe kluski do rosołu
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Długie nitki makaronu w rosole mają swoich zwolenników, jednak po czasie podawanie zupy z tym samym dodatkiem może się znudzić. Kluski grysikowe przygotowane z kaszy manny to sycący dodatek, który idealnie nadaje się do klarownego bulionu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podać je także jako osobne danie, polane roztopionym masłem, sosem lub mięsnym gulaszem. Jak je przygotować? Podpowiadamy.
Czym jest grysik?
Kasza manna, nazywana także potocznie grysikiem, to produkt, który przede wszystkim kojarzy nam się z niemowlętami lub małymi dziećmi. To właśnie maluchy najczęściej karmione są delikatnymi i lekkostrawnymi kaszkami w czasie rozszerzania diety.
Potencjał grysiku jest jednak o wiele większy. Produkt świetnie sprawdza się nie tylko w deserach, ale także sycących daniach obiadowych. Grysik powstaje z pszenicy, przez co charakteryzuje się dość sporą kalorycznością. Sklepy spożywcze lub punkty ze zdrową żywnością oferują także dostęp do kaszy manny orkiszowej lub razowej, których składy obfitują w liczne składniki odżywcze.
Sprawdź: Tradycyjne kluski śląskie
Kluseczki grysikowe - przepis
Delikatne, rozpływające się w ustach i wprost idealne do rosołu. Kluski grysikowe, czyli przygotowane na bazie kaszy manny przypadną do gustu osobom, które nie przepadają za dodatkiem makaronu do zupy.
Składniki:
- 6-7 łyżek kaszy manny
- 1 łyżeczka masła
- 1 jajko
- szczypta soli
Przygotowanie:
- Jajko delikatnie rozbijamy, a następnie oddzielamy białka od żółtek. Białko doprawiamy szczyptą soli i ubijamy na sztywną pianę. Do ubitego białka wlewamy żółtko oraz dosypujemy kaszę mannę i delikatnie mieszamy.
- Powstałą masę wykładamy łyżką na gotujący się rosół, a po dwóch minutach odwracamy na drugą stronę i podgrzewamy jeszcze przez 1,5 minuty.
Jakie dodatki do rosołu?
Ciekawą propozycją, która zastępuje tradycyjny makaron do rosołu, są także kluski lane. Przygotowuje się je na kilka chwil przed podaniem, a wymagają jedynie dostępu do trzech składników. To właśnie na bazie mąki, jajek oraz odrobiny soli powstaje gładka i jednolita masa, którą następnie wlewa się cienkim strumieniem wprost do gotującej się zupy i podgrzewa przez ok. 2 minuty.
Rosół z dodatkiem ziemniaków dla niektórych może brzmieć jak prawdziwa profanacja ulubionej zupy Polaków. Wzbogacenie bulionu na bazie mięsa i warzyw o ugotowane ziemniaki to norma przede wszystkim dla Śląska Cieszyńskiego oraz Opolskiego. Choć na pierwszy rzut oka takie połączenie może nie zachęcać, warto dać mu szansę.
Sprawdź również: