Twarde kopytka to już przeżytek. Babcina receptura na pulchne kluseczki
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Myśląc o kultowych daniach domowej kuchni, którymi karmiono nas w dzieciństwie, trudno pominąć wyłowione z wody i ułożone na talerzu kopytka. Ich smak pozwala nam wrócić wspomnieniami do beztroskich czasów oraz widoku mam i babć krzątających się w kuchni. Zwolennicy kopytek zajadają się nimi w wydaniu słodkim, słonym, a nawet nieco egzotycznym. Czy wiesz, jak szybko je przygotować?
Ziemniaczano-mączne romby
Książki kucharskie naszych mam i babć pękają w szwach od pomysłów na tanie, szybkie i mocno sycące obiady. Jednym z tzw. bieda-dań są kopytka, kluseczki przygotowywane na bazie ziemniaków i mąki. To danie, które nigdy nie zawodzi. Choć mówi się, że siła tkwi w prostocie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco zaszaleć z banalnym przepisem i wzbogacić go o kilka nieoczywistych składników. Intensywnie zieloną barwę nada im dodatek pietruszki lub szpinaku.
To patent na przemycenie odrobiny zieleniny w potrawach serwowanych najmłodszym niejadkom. W takiej wersji gustują także dorośli. Z czym podawać tego rodzaju kopytka? Ciekawym uzupełnieniem będzie gęsty i ciągnący się sos serowy. Kucharze przekonują, że ziemniaki wcale nie muszą dominować w tym daniu. Połączmy je pół na pół z dynią oraz odrobiną imbiru i kurkumy, by odkrywać nowe doznania kulinarne.
Przepis na kopytka z serem
Tradycyjne kluseczki, nazywane potocznie kopytkami, przygotowuje się głównie na bazie ziemniaków. W wielu domach wersję tę rozszerza się o dodatek półtłustego twarogu. By łatwiej można było pracować z powstałą masą, należy wzbogacić ją o jeszcze jeden kluczowy składnik. Ile jajek daje się do kopytek? Przyjęło się, że na ok. 1 kg ziemniaków wystarczy jedno jajko. Gotowe kopytka doskonale smakują w wersji wytrawnej, choć spore grono zwolenników zyskało także danie podawane z cukrem i cynamonem.
Składniki: Pyszne kopytka
- 1 kg ziemniaków
- 250 g półtłustego białego sera
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 średnie jajko
- 1 płaska łyżeczka soli
Przygotowanie:
- Przygotowywanie domowych kopytek zaczynamy od obrania, wypłukania, ugotowania i ostudzenia ziemniaków. Kiedy całkowicie przestygną, przepuszczamy je przez praskę lub maszynkę do mielenia mięsa.
- Do przemielonych ziemniaków dodajemy: ser biały, jajko, mąkę pszenną oraz ziemniaczaną i wyrabiamy na gładkie oraz jednolite ciasto.
- Z tak przygotowanej masy odkrawamy mniejszą porcję, formujemy wałeczki i za pomocą noża kroimy na romby o szerokości ok. 3 cm.
- Do garnka wlewamy wodę, dodajemy łyżeczkę soli i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy płyn zacznie się gotować, wrzucamy do środka kopytka i trzymamy jeszcze przez 1 minutę od momentu wypłynięcia.
- Kluski wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej, odsączamy z nadmiaru wody, przekładamy na talerz i podajemy udekorowane przyrumienioną na maśle bułką tartą oraz kleksem kwaśnej śmietany. Smacznego!
Z czym podawać parujące kluski?
Wyłowione z wody i pyszniące się na talerzu kopytka bardzo często podawane są z roztopionym masłem lub delikatnie podsmażoną cebulką. Kluseczki mogą stanowić samodzielne danie lub smakowity dodatek do mięsnych oraz warzywnych gulaszy. Charakteru dodają im sosy na bazie grzybów, a nieco egzotyczną nutę zyskują sparowane z pesto na bazie bazylii, pietruszki lub suszonych pomidorów. Delikatne kopytka stanowią świetną alternatywę dla nudnych kanapek zjadanych w ramach podwieczorku lub kolacji. Brak wyrazistego smaku sprawia, że możemy łączyć je nie tylko z wytrawnymi, ale także słodkimi dodatkami. Smaczne duety uzyskamy, łącząc je z sezonowymi owocami lub śmietaną wymieszaną z cukrem.
Sprawdź również: