Przepis z babcinego zeszytu. Tak zrobisz szare kluski
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Proste i sielskie danie, idealne na leniwy, a zarazem sycący obiad. Do pewnego etapu przygotowywane podobnie jak kopytka, w efekcie finalnym szare kluski zaskakują nie tylko formą, ale także smakiem. Choć potrawę uważa się za mało wyrafinowaną, ze względu na zapewnienie szybkiego uczucia sytości zyskała wielu zwolenników. Jak przygotować idealnie miękkie i rozpływające się w ustach szare kluski? Podpowiadamy.
Szare kluski - przysmak Wielkopolski
Kluchy przygotowane na bazie surowych ziemniaków, jajek, mąki oraz soli to prawdziwy specjał rdzennych Poznaniaków oraz Wielkopolan. Masę ziemniaczaną nabiera się łyżką i wrzuca na osolony wrzątek. Teraz wystarczy dać im kilka minut w garnku i parujący specjał jest gotowy do jedzenia.
Szare kluski, czyli nazwa dnia, wiąże się z ich specyficznym kolorem. Wynika on z utleniania się masy ziemniaczanej. Czym dłuższy czas pomiędzy tarciem a finalnym gotowaniem, tym masa przybiera ciemniejszą barwę. Przysmak tradycyjnie podaje się do dań obiadowych w zastępstwie tradycyjnych ziemniaków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść szare kluski jako samodzielne danie, najlepiej okraszone skwarkami oraz w towarzystwie kiszonej kapusty.
Lista zakupów
Podstawą wybitnych szarych klusek są dobrze dobrane ziemniaki. Najlepiej poszukać w sklepie tych z kategorii C, czyli sypkich i bardzo mączystych. To właśnie taki rodzaj zawiera w sobie mało wody, a całkiem sporo naturalnej skrobi. Świetnie sprawdzą się m.in.: augusta, bryza, gracja, hinga, jurata oraz omega.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 160 g mąki pszennej
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1 średnie jajko
- ½ łyżeczki soli
- 300 g boczku surowego wędzonego
- 1 średnia cebula
Przygotowanie szarych klusek
- Kilogram sypkich ziemniaków cienko obieramy, a następnie ścieramy na tarce o bardzo drobnych oczkach lub za pomocą malaksera/maszynki do mielenia z dedykowaną nakładką.
- Starte ziemniaki delikatnie odciskamy, przelewając nadmiar zebranej wody do osobnej miseczki. Masa powinna być nadal mokra, ale bez widocznego płynu.
- Odciśniętą wodę pozostawiamy w miseczce na 10-15 minut. Po tym czasie na jej dnie osiądzie skrobia, którą dodajemy do ziemniaków.
- Tarte ziemniaki z naturalną skrobią wzbogacamy o dodatek 2 niepełnych łyżek mąki ziemniaczanej lub skrobi w proszku.
- W kolejnym kroku do reszty składników dodajemy sól, wbijamy jedno jajko i wsypujemy mąkę pszenną.
- Gotowa masa ziemniaczana powinna mieć konsystencję gęstego budyniu. Nie może wylewać się z łyżki, jednak nie powinna być także zbyt sztywna.
- W dużym garnku nastawiamy wodę, a gdy zacznie się gotować, dosypujemy szczyptę soli. Łyżką stołową nakładamy porcję ciast ziemniaczanego, a następnie przekładamy ją do wrzątku.
- Po umieszczeniu partii klusek w wodzie odczekujemy ok. 2 minuty przed pierwszym zamieszaniem. Szare kluski często opadają na dno, dlatego od momentu wypłynięcia dajemy im jeszcze 5 minut gotowania.
- Szare kluski wyławiamy na cedzak i pozostawiamy przez chwilę do odcieknięcia nadmiaru wody.
- Danie najczęściej podaje się z okrasą na bazie podsmażonego boczku oraz apetycznie zarumienionej cebuli. Można je także udekorować odrobiną pokruszonego białego sera, posiekanym koperkiem lub drobno pokrojonym szczypiorkiem. Smacznego!
Sprawdź również: