Mamo, czytaj etykiety posiłków dla dzieci!
Istotnym elementem w czasie rozszerzania diety niemowląt i małych dzieci jest wprowadzanie bezpiecznych produktów odpowiadających potrzebom maluszków. Sprawdźmy, jakie informacje możemy wyczytać z etykiet umieszczonych na produktach dla najmłodszych.
Podając dziecku produkt z odpowiednim oznaczeniem wiekowym, mama ma pewność, że stanowi on zbilansowany posiłek, a także jest wolny od zagrożeń wynikających z obecności zanieczyszczeń mogących wystąpić w żywności ogólnego przeznaczenia.
Wrażliwy organizm dziecka wymaga specjalnej ochrony
Przyszła mama dba o zdrowie dziecka już od początku trwania ciąży. Zmienia swoje nawyki żywieniowe, rezygnując z niektórych produktów i używek, jak mocna kawa czy alkohol, oraz dba o zdrowy tryb życia. Po narodzinach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecko było karmione wyłącznie piersią. To najbezpieczniejszy i najbardziej odpowiedni sposób żywienia maluszka, który gwarantuje odpowiednie odżywienie oraz ochronę organizmu. Po tym czasie w dalszym ciągu należy karmić piersią oraz można stopniowo rozszerzać dietę dziecka, wybierając specjalnie przeznaczone dla niego produkty.
Pierwsze trzy lata życia to czas intensywnego wzrostu, podczas którego dziecko jest szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważna jest kontynuacja ochrony w ciągu 1000 pierwszych dni życia poprzez dostarczanie maluszkowi bezpiecznej żywności uwzględniającej jego wymagania na danym etapie rozwoju.
Czytanie etykiet – na co należy zwracać uwagę?
Niemowlęta i małe dzieci stanowią grupę konsumentów o szczególnych wymaganiach żywieniowych, dlatego żywność produkowana z myślą o nich musi zawierać odpowiednie oznaczenia. O tym, czy produkt jest przeznaczony dla niemowlęcia nie świadczy kolorowe opakowanie czy umieszczony na nim miś, a wskazanie wieku, od jakiego można podawać posiłek dziecku – jedynie ta informacja daje pewność, że produkt spełnia restrykcyjne normy i jest dla niemowlęcia bezpieczny.
Równie istotny jest skład posiłku podany na opakowaniu. W żywności przeznaczonej dla najmłodszych nie mogą znaleźć się takie substancje jak konserwanty, sztuczne barwniki czy wzmacniacze smaku. Ponadto niewskazany jest dodatek soli – według ekspertów zbyt wczesne dodawanie jej do posiłków w wieku niemowlęcym prawdopodobnie może wiązać się z ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego w wieku późniejszym. Ważne jest również, by produkt nie zawierał dodanego cukru.
„Ze względu na użyte składniki oraz sposób przygotowania posiłki dla niemowląt i małych dzieci różnią się od żywności ogólnego spożycia. Zbilansowany skład tych produktów zaspokaja szczególne potrzeby żywieniowe najmłodszych konsumentów. Receptury opracowywane są przez ekspertów w oparciu o zalecenia żywieniowe” – wyjaśnia Anna Galonska z Działu Kontroli Jakości i Rozwoju Dostawców firmy BoboVita.
Aby zagwarantować dziecku odpowiednio zbilansowany posiłek, należy zastosować się do zaleceń umieszczonych na etykietach. Podając produkt oznaczony wskazaniem wieku, np. po 6., 9. czy 12. miesiącu życia, rodzic zyskuje pewność, że żywność ta odpowiada na potrzeby rozwijającego się organizmu, a także spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa narzucone przez Dyrektywy Unii Europejskiej oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia.
1000 pierwszych dni jest niezwykle istotnym czasem w życiu człowieka. Aby wspierać w tym okresie prawidłowy rozwój i kontynuację ochrony zapoczątkowanej już w czasie ciąży, należy podawać dziecku bezpieczną żywność ze sprawdzonych źródeł. O zbilansowanym składzie, wartości odżywczej czy wskazaniu wiekowym produktu poinformują nas dane zamieszczone na etykietach. Dlatego warto poświęcić chwilę uwagi podczas robienia zakupów, aby mieć pewność, że posiłek będzie bezpieczny dla dziecka i odpowiednio dostosowany do potrzeb maluszka.