Marzą o wyglądzie tancerek baletowych. Niszczą nerki i wątrobę popularnym naparem z ziół
Wspomaga trawienie, przeczyszcza, a co za tym idzie – odchudza. Herbata baletnicy już samą nazwą przywodzi na myśl smukłe figury wieloletnich tancerek. Choć jej przyjmowanie wydaje się rozwiązaniem nieszkodliwym, stosowanie naparu na dłuższą metę skazuje organizm na nieprzyjemne skutki uboczne. O czym warto wiedzieć przed włączeniem herbaty baletnicy do codziennej diety? Podpowiadamy.
Spis treści:
Czym jest herbata baletnicy?
Napar odchudzający, nazywany potocznie herbatą baletnicy, to nic innego jak połączenie dwóch ziół - senesu oraz ślazu okółkowego. Wersję podstawową wzbogaca się o odrobinę soku z cytryny lub sproszkowanego cynamonu, który podbija smak wywaru. Choć na popularności zyskuje dopiero od niedawna, same zioła znane są już od wieków. Stosowano je przede wszystkim w medycynie ludowej, ze względu na silne działanie przeczyszczające oraz moczopędne. Regularne picie naparu chroni przed zatrzymywaniem się wody w organizmie.
Dlaczego kompozycji tych dwóch roślin nadano nazwę herbaty baletnicy? Zależność jest prosta. Dziewczęta oraz kobiety zawodowo tańczące balet mogą poszczycić się nienaganną sylwetką. Nadprogramowe kilogramy są niedopuszczalne, a ciasny strój uwydatnia wszelkie mankamenty figury. Stąd konieczność stosowania odpowiedniej diety oraz stałe pilnowanie wagi. Warto mieć jednak na uwadze, że wywar wcale nie przyspiesza naturalnej przemiany materii. Działanie odchudzające jest więc jedynie pozorne.
Działanie napoju
Popularność herbacie baletnicy przyniosły jej rzekome właściwości odchudzające. Przyglądając się jej długofalowemu działaniu, łatwo zauważyć, że wcale nie sprzyja zdrowej utracie kilku dodatkowych kilogramów. Nie oznacza to jednak braku pozytywnego wpływu na organizm. Ze względu na duże ilości flawonoidów, zaleca się jej picie dla polepszenia pracy układu naczyniowego oraz ochronę przed zawałem serca. Osoby zmagające się z częstymi zaparciami odczują ulgę po włączeniu jej do diety. Amatorzy kawy, którzy z licznych względów nie mogą cieszyć się ulubionym napojem, powinni rozważyć zastąpienie jej herbatą baletnicy. Choć nie zawiera kofeiny, ma działanie pobudzające.
Specjaliści zwrócili uwagę, że już jedna szklanka napoju wpłynie na obniżenie poziomu cukru we krwi, dzięki czemu bez obaw mogą stosować ją cukrzycy. Co do magicznego działania odchudzającego, dietetycy są zgodni - napar pomaga jedynie pozbyć się nadmiaru wody, co jest szczególnie przydatne przed miesiączką lub w okresie menopauzy. Nie jest jednak cudownym środkiem likwidującym nagromadzony tłuszcz.
Pierwsze efekty stosowania naparu
Codzienne picie herbaty baletnicy pozwala stracić ok. dwa kilogramy już w ciągu tygodnia. Rezultaty te są jednak bardzo nietrwałe. Z czego to wynika? Waga idzie w dół, gdyż organizm pozbywa się wody, tkanka tłuszczowa pozostaje na tym samym poziomie. Z tego względu zwolennicy takich rozwiązań nazywają napar tzw. odchudzaniem "last minute", gdyż nie trzeba wkładać wiele wysiłku, by zobaczyć efekty. Pamiętajmy, że w żadnym wypadku napój nie zastąpi pełnowartościowego posiłku.
Jakie ilości herbaty baletnicy wypijać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Przyjmuje się, że na start warto zacząć od ok. 200 ml naparu przyjmowanego w godzinach porannych. Kolejna porcja przypada po południu, a ostatnia wieczorem. Schemat powinniśmy kontynuować przez 3 dni. Eksperyment należy bezwzględnie przerwać, jeśli wystąpią niepożądane skutki uboczne. Jakich należy się spodziewać?
Herbata baletnicy - skutki uboczne
Okazjonalne stosowanie herbaty baletnicy zapobiega wzdęciom i zaparciom. Pozbycie się tych problemów wpływa na polepszenie samopoczucia oraz podniesienie jakości życia. Lekarze ostrzegają jednak przed zbyt długim piciem naparu. Nadmierna częstotliwość kończy się zazwyczaj wystąpieniem licznych skutków ubocznych. Czym grozi brak umiaru w przyjmowaniu wywaru? Na liście dolegliwości znalazły się m.in.:
- biegunka,
- omdlenia,
- ból brzucha,
- odwodnienie,
- problemy z nerkami i wątrobą,
- uszkodzenie błon śluzowych jelit,
- zaburzenia rytmu serca,
- uzależnienie od środków przeczyszczających.
Sprawdź również: