Mleko owsiane: Jakie ma zalety, co zawiera, jak zrobić?
Mleko owsiane to wegański napój na bazie ziaren owsa. Śmiało może zastąpić tradycyjne mleko krowie i z powodzeniem mogą je wybrać osoby z nietolerancją laktozy czy z tendencjami do alergii pokarmowych. Prawnie nie może być nazwany mlekiem, gdyż to określenie zarezerwowane jest dla produktów pochodzenia zwierzęcego, stąd w sklepie spotkamy się z napojem owsianym. Jakie ma zalety? Co zawiera i jak zrobić? Dowiesz się w kolejnej części artykułu.
Czym jest mleko owsiane?
Mleko owsiane konsystencją przypomina mleko krowie, ma białawy kolor, jedynie jest bardziej rzadkie. Smak ma neutralny, ale możemy go wzbogacić, dodając do niego np. suszone daktyle, bądź szczyptę soli. Może z powodzeniem być zdrowszą alternatywą mleka krowiego w diecie wegańskiej, ponieważ zawiera sporo błonnika pokarmowego, potrzebnego do prawidłowej pracy jelit oraz jest bogate w niezbędny wapń oraz węglowodany. Mleko owsiane zyskuje uznanie wśród rosnącej liczby osób z nietolerancją laktozy, która zawarta jest w mleku krowim. Będzie też dobrym wyborem dla osób mających tendencję do alergii, ponieważ nie zawiera alergizujących białek, a w przeciwieństwie do np. mleka kokosowego, może być spożywane przez osoby z alergią na orzechy. Mleko owsiane, zaraz po mleku ryżowym, zajmuje drugą pozycję najmniej uczulających napojów roślinnych.
Właściwości mleka owsianego
Mleko owsiane - dzięki roślinnemu pochodzeniu - posiada szereg zdrowotnych właściwości: obniża cholesterol, wzmacnia odporność, poprawia perystaltykę jelit, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne (m.in. miażdżycę i cukrzycę), podnosi sprawność umysłową i poprawia procesy koncentracji i zapamiętywania.
Mleko owsiane nie jest polecane dla osób z celiakią, ze względu na obecność aveniny, która działa na organizm podobnie jak gluten.
Spora obecność węglowodanów sprawia, że nie może być spożywany przez diabetyków, gdyż cukier z węglowodanów szybciej się wchłania, powodując gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.
Zastosowanie mleka owsianego
Mleko owsiane można stosować w kuchni prawie tak samo jak mleko krowie: nie jest tak gęste, stąd nie poleca się go do wypieków, ale za to z powodzeniem można je dodać do kawy. Sprawdzi się też jako składnik budyniów i puddingów oraz znajdzie zastosowanie w daniach gotowanych, pieczonych czy duszonych. Idealnie nadaje się jako składnik koktajli i musli.
Jak zrobić domowe mleko owsiane?
Mleko owsiane wbrew pozorom nie jest trudne w przygotowaniu. Nie wymaga też doświadczenia kulinarnego – jedynie, czego potrzebujemy, to:
- pół szklanki płatków owsianych
- dwie szklanki gorącej, ale nie wrzącej wody
Do kielicha blendera wrzucamy płatki owsiane i rozdrabniamy. Zmielone płatki przekładamy do dużego słoja i zalewamy gorącą wodą, zakręcamy i odstawiamy minimum na pół godziny. Po tym czasie całością słoja energicznie wstrząsamy, uważając, by zawartość nam się nie wylała. Zawartość przelewamy przez gęste sitko, a płatki pozostałe na sicie dociskamy tłuczkiem lub wyciskamy przez gazę albo czystą ściereczkę. Tak otrzymane mleko owsiane przechowujemy w lodówce około dwa dni. Resztki owsiane mogą stanowić bazę do owsianki lub zostać wykorzystane do wypieków.