Mniej znane rodzaje ryżu

Warto spróbować innego ryżu niż klasyczny, bo może nam bardziej smakować i… być zdrowszy.

Ryż dostępny jest w kilku odmianach. Czym się różnią?
Ryż dostępny jest w kilku odmianach. Czym się różnią?123RF/PICSEL

Najczęściej jemy ryż biały długoziarnisty. Cenimy go za delikatny, neutralny smak, który pasuje i  do dań wytrawnych, i do słodkich. Jest polecany osobom na diecie lekkostrawnej dlatego, że ma mało błonnika.

Jest też lepszy, gdy jemy go z warzywami (pierwiastki, tj. magnez, wapń, potas i fosfor z warzyw wchłaniają się lepiej, gdy jest mało błonnika). Biały ryż traci błonnik w procesie polerowania, czyli usuwania wierzchniej warstwy ziarna.

Niestety prócz błonnika znika też większość właściwości odżywczych, a pozostają węglowodany. Przez to biały ryż ma wysoki indeks glikemiczny i nie jest polecany osobom, które mają problemy z poziomem cukru we krwi.

Podpowiadamy, po jaki ryż sięgnąć, gdy mamy problemy z cukrem, a po jaki, gdy mamy inne kłopoty zdrowotne oraz jak smakują mniej popularne rodzaje ryżu.

Czerwony

Ma ciemnoczerwone ziarna. Jest fermentowany, dzięki czemu ma dużo błonnika obniżającego poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ma orzechowy, słodkawy smak. Pasuje do drobiu i warzyw. Cena 11 zł/kg.

Jaśminowy

To biały ryż długoziarnisty, który ma naturalny zapach kwiatów jaśminu. Zawiera wit. z grupy B i potas, wzmacniające układ nerwowy. Ma delikatny, lekko miodowy smak. Podkreśli smak deserów. Jest idealny do potraw tajskich. Cena 8 zł/kg.

Czarny

To rodzaj ryżu, który ma czarnofioletowe ziarna. Jest bogaty w antocyjany i wit. E działające przeciwzapalnie i mające dobry wpływ na wzrok. Jest kleisty po ugotowaniu. Ma intensywny smak z lekko orzechową nutą. Jest doskonały do drobiu i ryb oraz sałatek owocowych. Cena 13 zł/kg.

Czerwony ryż - ma słodkawy smak, świetnie zbija cholesterol
Czerwony ryż - ma słodkawy smak, świetnie zbija cholesterol123RF/PICSEL

Brązowy

To ryż pełnoziarnisty o złotobrązowym kolorze. Ma dużo błonnika i skrobi. Jest twardy i trzeba go dłużej gotować. Ma wyrazisty smak. Pasuje do czerwonego mięsa i mocno doprawionych potraw np. dań kuchni meksykańskiej czy hiszpańskiej. Cena 6 zł/kg.

Basmati

To biały ryż długoziarnisty, który ma orzechowy zapach. Jest lekkostrawny i polecany przy chorobach jelit. Wyróżnia go mocny aromat. Pasuje do dań mięsnych i jarskich. Używany do potraw w kuchni nepalskiej, pakistańskiej i indyjskiej. Cena 9 zł/kg.

Arborio

To biały ryż średnioziarnisty. Ma więcej skrobi niż inne rodzaje ryżu, przez co jest bardziej kaloryczny. Ma neutralny smak i dobrze wchłania inne aromaty. Doskonale zagęści i zwiąże sosy, zupy, pulpety czy gołąbki. Najlepszy do risotto i zapiekanek. Nadaje się także do sushi. Cena 9 zł/kg.

Dziki ryż - od tradycyjnego ma mniej cukru i więcej białka
Dziki ryż - od tradycyjnego ma mniej cukru i więcej białka123RF/PICSEL

Dziki

Inaczej zizania wodna, owies wodny lub ostruda wodna. Jest spokrewniona z pozostałymi rodzajami ryżu, ale w przeciwieństwie do nich nie należy do gatunku Oryza. Ma więcej białka, a mniej cukru niż biały ryż,  oraz dużo błonnika i niski indeks glikemiczny, dlatego jest polecany diabetykom. W smaku przypomina bardziej kaszę niż ryż - ma zbożowy smak. Jest dobrym dodatkiem do mięs. Cena 40 zł/kg.

Parboiled

To biały ryż długoziarnisty, który został poddany działaniu pary wodnej. Dzięki temu zachowuje więcej witamin i składników mineralnych niż zwykły ryż. Ma żółtawy kolor. Ma neutralny smak. Po ugotowaniu jest sypki. Pasuje jako dodatek do mięs i ryb oraz do potraw typu leczo. Cena 6 zł/kg.

100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas