Mozga kanaryjska. Właściwości i zastosowania
Może się wydawać, że mozga kanaryjska jest rośliną, która porasta jedynie egzotyczne zakątki świata. Choć jej plantacje znajdują się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, to pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, a w naturalnych warunkach rośnie w wielu miejscach w Polsce. Początkowo mozga kanaryjska znajdowała zastosowania jako pokarm dla hodowanych ptaków, takich jak papugi czy gołębie. Jednak znajdujące się w niej substancje korzystnie działają na ludzki organizm, dlatego mozga kanaryjska coraz częściej nazywana jest polskim superfood. Kto powinien zainteresować się mozgą kanaryjską? Kto może sięgnąć po stworzony z niej napój?
Czym jest mozga kanaryjska?
Mozga kanaryjska, zwana również kanarem albo kanarkową trawą, jest rośliną z rodziny wiechlinowatych. Osiąga wysokość do 60 cm: zbudowana jest z podłużnych i cienkich liści, na których zakwitają kwiatostany przypominające kłosy. Dawniej jej ziarna najczęściej były wykorzystywane przez hodowców ptaków: gołębi, ale też kanarków czy innych papug. Mozga kanaryjska jest uprawiana w celach gospodarczych: plantacje zlokalizowane są w Ameryce Północnej oraz w wielu zakątkach Europy.
Do czego wykorzystywana jest mozga kanaryjska?
Mozga kanaryjska jest nie tylko wykorzystywana jako pokarm dla ptaków. Coraz częściej stosuję się ją jako produkt spożywczy i uzupełnienie diety. Wszystko za sprawą znajdujących się w niej substancji, które doskonale poprawiają działanie wielu układów organizmu. Mało kto wie, że stosowano ją dawniej w tradycyjnej medycynie ludowej, przede wszystkim w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, takich jak stany zapalne oraz infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze.
Co można znaleźć w mozdze kanaryjskiej?
Ziarna mozgi kanaryjskiej są źródłem pełnowartościowego białka, dlatego coraz częściej sięgają po nie osoby będące na diecie wegańskiej. Oprócz niego można w nich znaleźć cenne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które poprawiają funkcjonowanie układu krążenia: mają zdolność do normalizacji poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia np. zawału czy nadciśnienia tętniczego krwi. Mozga kanaryjska to również skarbnica aminokwasów i minerałów.
Mozga kanaryjska a odchudzanie
W mozdze kanaryjskiej znaleźć można szereg minerałów, wśród których na pierwszym miejscu pojawia się potas, który wspiera prawidłową pracę serca oraz ma potencjał normalizacji ciśnienia tętniczego krwi. Poza tym obecny jest w niej magnez, wspierający pamięć i koncentrację. Mozga kanaryjska jest również bogata w wapń, który wzmacnia kości i stawy, a także chroni uzębienie. Jednak najważniejszymi składnikami ziaren są aminokwasy oraz lipaza: pomaga zredukować cellulit, a także przyspiesza spalanie tłuszczu z organizmu. Mozga poprawia również perystaltykę jelit oraz podkręca metabolizm.
Mozga kanaryjska: Jak ją spożywać?
Mozga kanaryjska zyskuje coraz większą popularność wśród wegan, a także u osób uczulonych na laktozę czy z nietolerancją glutenu i celiakią. Aby czerpać z niej jak najwięcej, warto sporządzić z niej napój roślinny, który imituje mleko krowie. Jak go przygotować? Wystarczy 5 łyżek ziaren mozgi kanaryjskiej zalać 0,5 litra wody i moczyć całą moc. Następnie, po przepłukaniu, zalać całość litrem przegotowanej i ostudzonej wody (można użyć również wodę mineralną) oraz dokładnie zblendować. Na koniec należy przecedzić mieszankę przez sitko albo gazę i odcisnąć pozostałe resztki. Gotowy napój nie ma wyrazistego smaku, dlatego można dodać do niego mleczko kokosowe albo migdałowe.
Jak spożywać sporządzoną z mozgi miksturę? Może być ono dodatkiem do porannej kawy czy herbaty, ale warto pić je również samodzielnie. W przypadku diety redukcyjnej poleca się wypijanie szklanki napoju z mozgi na czczo oraz przez pójściem spać.