Na styku kultur: Kuchnia chorwacka zachwyca różnorodnością

article cover

Na styku kultur: Kuchnia chorwacka zachwyca różnorodnością

Paški sir wyrabiany z mleka owczego jest uważany za najlepszy z chorwackich serów. Pochodzi z wyspy Pag i tam produkowany jest do dziś. Jego wyrazisty smak (dominują sól i zioła: szałwia oraz kocanka) od lat zachwyca smakoszy, o czym świadczą liczne nagrody na międzynarodowych targach. 

Ser dojrzewa od 6 do 12 miesięcy. Najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej, podawany z oliwkami, szynką Pršut, chlebem, winogronami i czerwonym winem.
Chorwaci słyną z zamiłowania do biesiadowania przy suto zastawionym stole. Ich kuchnia jest bardzo bogata i zróżnicowana, ukształtowana przez skomplikowaną historię, z wyraźnymi wpływami z państw sąsiednich. 

Na smak potraw, uznawanych dziś w Chorwacji za tradycyjne, oddziaływały zwyczaje kulinarne Włochów, Węgrów, Austriaków i Turków. Typową kuchnię śródziemnomorską opartą na rybach, oliwkach i owocach morza znajdziemy na Istrii, Kvarnerze i  Dalmacji. Z kolei w okolicach Zagrzebia i kontynentalnej części państwa, królują przede wszystkim dania mięsne.

Chorwacka kuchnia, serwowana w Dalmacji jest wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO, jako dieta Śródziemnomorska.

Na wybrzeżu na obiad czy kolację najlepiej wybrać się do tradycyjnej gospody, tzw. konoby. Jeśli jest prowadzona należycie, znajdziemy tam stosunkowo krótką kartę z regionalnymi smakołykami, domowe wino, sporo ludzi i skorego do żartów właściciela.

Co warto zamówić, by w pełni cieszyć się smakiem tradycyjnych, chorwackich dań? Odpowiedź znajdziecie na kolejnych stronach!
Fiš paprikaš, czyli pikantny gulasz rybny łączy w sobie wpływy węgierskie z typową kuchnią śródziemnomorską. Jest specjałem kuchni slawońskiej, podaje się go także w Zagrzebiu, a przygotowuje tradycyjnie w kociołku zawieszonym nad ogniskiem. 

W środku znajdziemy różne gatunki ryb i paprykę.
Pršut, czyli chorwacka szynka suszona, którą znajdziemy niemal w każdej konobie. Mięsny przysmak jest suszony na słońcu i wietrze, a w niektórych regionach dodatkowo wędzony poprzez podgrzewanie drewna (np. bukowego). 

Świetnie komponuje się ze świeżym, domowym chlebem, serami i oliwkami. Jest jedną z najsmaczniejszych przystawek.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas