Napar z suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej – napój, który zmienia kolor

Nietypowa barwa oraz charakterystyczny smak sprawiają, że trudno pomylić niebieską herbatę z innym napojem. Ten niecodzienny napar łączy w sobie nuty herbaty ziołowej, czerwonej oraz zielonej. Warto spróbować ją nie tylko dla możliwości zobaczenia tego pięknego koloru na żywo, ale także ze względu pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wielbiciele nowych i niestandardowych produktów powinni zwrócić swoją uwagę właśnie na suszone kwiaty klitorii ternateńskiej.

Niebieska herbata powstaje z suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej
Niebieska herbata powstaje z suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej123RF/PICSEL

  • Picie niebieskiej herbaty zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych. Tym samym zmniejsza i hamuje stany zapalne.
  • Zawarte w niej antocyjany chronią siatkówkę oka przed defektami oraz hamują rozwój jaskry oraz kurzej ślepoty.
  • Napar z suszonych kwiatów klitorii nie tylko obniża produkcję glukozy, ale także redukuje poziom hemoglobiny glikowanej.

Charakterystyka klitorii ternateńskiej

Clitoria ternatea oryginalnie pochodzi z Afryki, ale współcześnie najczęściej uprawia się ją w Azji, Indiach, Indonezji, Malezji oraz Ameryce Środkowej i Australii. Traktowana jest jako roślina ozdobna, choć najczęściej hoduje się ją dla kwiatów, liści oraz korzeni. Jej prawidłowemu wzrostowi sprzyja klimat słoneczny, ciepły i bardzo wilgotny.

Należy do gatunku bobowatych tak jak doskonale nam znane - bób, groch oraz fasola. Wykazuje silne właściwości użyźniające glebę, dlatego często wykorzystuje się ją jako naturalny nawóz. Wzbogaca podłoże o azot - pierwiastek niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin. Szybko adaptuje się do nawet najbardziej wymagających warunków.

Kwiat oraz herbata z klitorii są charakterystyczne ze względu na swój intensywnie niebieski kolor. W rzeczywistości nie ma nic wspólnego z prawdziwymi krzewami herbacianymi. Sam napój największą popularność zdobył pod nazwą butterfly pea tea. Wyróżnia go intensywnie drzewny, ziołowy oraz ziemisty smak.

Właściwości niebieskiej herbaty

Pod wpływem soku z cytryny niebieska herbata zmienia kolor
Pod wpływem soku z cytryny niebieska herbata zmienia kolor123RF/PICSEL

Napar z kwiatów klitorii ternateńskiej stosuje się głównie w medycynie ajurwedyjskiej. Starożytny system leczenia zalicza ją do tzw. wzmacniaczy kognitywnych. Spora zawartość laktonów, steroidów, antocyjanów oraz glikozydów flawonowych pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Działa także przeciwstresowo, antydepresyjnie oraz uspokajająco.

Jej regularne picie pozwala mózgowi lepiej kontrolować funkcje umysłowe oraz fizyczne. Polecana jest głównie osobom zmagającym się z bezsennością oraz chronicznym zmęczeniem. Niebieska herbata dostarcza organizmowi witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza, usprawnia pracę układu immunologicznego, a także przyspiesza proces gojenia się ran.

Zawarty w niej kwas askorbinowy bierze udział w tworzeniu kolagenu, czyli substancji obecnej w całym ciele. Jako silny antyoksydant, chroni przed atakiem oraz rozwojem wolnych rodników. Wytwarza także barierę między skórą a toksycznymi oparami i chemikaliami.

Suszone kwiaty klitorii - wpływ na zdrowie

Prócz witaminy C, w zasuszonych kwiatach klitorii ternateńskiej znajdziemy także te z grupy B. Są one niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania. Ich głównych zadaniem jest m.in.:

  • wytwarzanie składników krwi,
  • wpływ na funkcjonowanie mózgu,
  • umożliwienie przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów,
  • dbanie o pracę układu nerwowego i krwiotwórczego.

Szukając bogatego źródła witaminy A, warto sięgnąć po niebieską herbatę. Składnik ten wpływa na polepszenie widzenia, a także odpowiada za stan skóry, paznokci oraz włosów. Już jedna filiżanka dziennie stymuluje produkcję szpiku kostnego oraz czerwonych krwinek. Jest także polecana jako naturalny środek na zwiększenie płodności.

Jak parzyć niebieską herbatę?

Suszone kwiaty klitorii możemy dodać do ulubionej herbaty
Suszone kwiaty klitorii możemy dodać do ulubionej herbaty123RF/PICSEL

Bazą herbaty z klitorii są zasuszone kwiaty rośliny. Samo jej przygotowanie jest niezwykle proste, a wymaga jedynie przygotowania kubka lub szklanki, wrzuceniu do środka kilku płatków oraz zalaniu całości wrzątkiem. Napar zostawiamy na kilka minut do zaparzenia. Całość możemy dodatkowo przykryć podstawką lub talerzykiem. Dodatek soku z cytryny sprawi, że napój zacznie zmieniać kolor. W zależności od ilości może przybrać barwę różową lub fioletową. Dzieje się tak ze względu na zmianę pH.

Kwiaty klitorii dobrze komponują się jako dodatek do ulubionej herbaty, a także w połączeniu z trawą cytrynową oraz sokiem zagęszczonym. W Tajlandii podaje się ją na kostkach lodu, wzbogaconą o odrobinę miodu. Butterfly pea tea nada nowy wymiar smaku mieszankom ziołowym.

Zalety picia egzotycznego napoju

W składzie niebieskiej herbaty znajdziemy substancje wykazujące korzystne działanie na cały organizm. Liczne witaminy oraz obecność antocyjanów wspomaga regenerację, a także zapobiega infekcjom i chorobom. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym warto włączyć ją do diety i wypić od czasu do czasu filiżankę gorącego naparu.

Herbatę z klitorii ternateńskiej można pić bez ograniczeń, zaleca się jednak zachowanie umiaru. Z napoju powinny zrezygnować osoby, których organizm źle reaguje na przyjmowanie zbyt dużej dawki środków moczopędnych, a klitoria działa właśnie w ten sposób.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas