Reklama

Reklama

Nasiona chia: Czy rzeczywiście wspomagają odchudzanie?

Nasiona chia, zwane inaczej nasionami szałwii hiszpańskiej, słyną z dobroczynnych właściwości. Często mówi się o nich również jako o produkcie, który wspomaga odchudzanie. Nasiona chia to dodatek do wielu potraw i koktajli. Urozmaicają wygląd dań, wypływają na ich konsystencje i smak. Czy jednak rzeczywiście pomagają w walce z dodatkowymi kilogramami?

Nasiona chia: właściwości

Nasiona chia swoim wyglądem przypominają nasiona maku. Są niewielkie i charakteryzują się szaro-czarnym kolorem. Dodawanie szałwii hiszpańskiej do potraw i napojów w ostatnim czasie stało się szczególnie popularne. Nasiona chia, ze względu na prozdrowotne właściwości określa się jako superfood.

Niesamowite właściwości nasion chia są znane już od stuleci. Szałwia hiszpańska była jedną z przypraw najczęściej stosowanych przez Azteków i Majów. Tamtejsza ludność wierzyła, że nasiona dodają energii, siły i wzmacniają organizm.

Badania wykazały, że nasiona chia rzeczywiście są bardzo zdrowym produktem, który dobrze jest włączyć do swojej diety. Szałwia hiszpańska jest źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera kwasy omega-3, wapń, potas, cynk, fosfor, selen, żelazo, magnez, a także dużą ilość błonnika, który zmniejsza wchłanianie "złego" cholesterolu.

Reklama

Nasiona chia, a dieta odchudzająca

Chociaż nasiona chia rzeczywiście są cennym źródłem witamin i minerałów, które wspomagają pracę organizmu, ich wartość kaloryczna jest stosunkowo duża. Pełna stołowa łyżka nasion chia to około 70 kcal.

Skoro szałwia hiszpańska jest produktem o wysokiej kaloryczności, w jaki sposób może wspomagać odchudzanie? Nasiona chia pod wpływem płynów pęcznieją i potrajają swoją objętość. Ponadto, dzięki niezwykle wysokiej zawartości błonnika na długo dają uczucie sytości. To właśnie dzięki temu sprawdzą się na diecie odchudzającej.

***

Przeczytaj również: 


Dwie głowy, jedno ciało. Jak dziś żyją bliźniaczki syjamskie?

Fryzury z PRL-u: Powinniśmy do nich wrócić, czy o nich zapomnieć?

Święta państwowe w Polsce. Które z nich są wolne od pracy?

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nasiona Chia | szałwia hiszpańska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy