Naturalne zamienniki cukru
Biały cukier nie jest przyjacielem naszego zdrowia. Prawda znana każdemu. Jednak sztuczne substancje słodzące obecne w wielu produktach spożywczych, takie jak aspartam, neotam, sacharyna, acesulfam K czy sukraloza, są równie szkodliwe dla organizmu. Podejrzewa się, że mogą przyczyniać się do powstawania zaburzeń neurologicznych i nowotworów. Chociaż argumentów przeciw używaniu cukru jest wiele, to ciężko jest całkowicie wykluczyć go z diety, ponieważ bez odrobimy słodyczy wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Matka Natura przychodzi nam jednak z pomocą i oferuje naturalne i znacznie zdrowsze „słodkości”, które z powodzeniem zastępują biały cukier i inne substancje słodzące.
Stewia
Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie od wieków używana jest jako substancja słodząca. Posiada właściwości antybakteryjne, nie zawiera węglowodanów i kalorii, pozytywnie wpływa na stan uzębienia i stabilizuje poziom cukru we krwi. Jest przy tym 300 razy słodsza niż cukier.
Stewia jest dostępna w postaci świeżych liści (można ją hodować w warunkach domowych), skoncentrowanych wyciągów w proszku lub w płynie. Sprawdza się doskonale jako składnik soków i przetworów, można jej używać do słodzenia kawy lub herbaty. Nie nadaje się jednak do pieczenia.
Syrop klonowy
Bogaty w witaminy, minerały i antyutleniacze syrop klonowy to doskonały, naturalny słodzik. Odkryto, że w syropie klonowym znajduje się aż 34 wartościowych składników, z czego 20 odgrywa kluczową dla zdrowia rolę. Pomagają organizmowi walczyć z nowotworami, spowalniają proces starzenia się, redukują wzdęcia i wzmacniają układ odpornościowy.
Aby móc korzystać z tych wszystkich właściwości, należy używać syropu klonowego w czystej postaci, najlepiej syropu klasy A i B (klasyfikacja stosowana w USA). Syrop klasy A najlepiej sprawdza się jako dodatek do lodów, deserów, drinków, a syrop klasy B używany jest do gotowania i pieczenia.
Cukier kokosowy
Cukier kokosowy powstaje jest ze słodkiego soku uzyskiwanego z naciętych pąków kwiatowych palmy kokosowej. Zawiera żelazo, potas, cynk, magnez, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Jego zaletą jest też bardzo niski indeks glikemiczny. Cukier kokosowy ma brązową barwę, charakterystyczny zapach i smak przypominający aromatem karmel. Doskonale nadaje się do wyrobu różnego rodzaju wypieków.
Miód
Miód z korzyścią dla zdrowia zastępuje cukier, pod warunkiem, że jest PRAWDZIWYM miodem. Sklepowe półki oferują wiele rodzajów miodu, jednak wiele z nich jest sztucznie przetworzonymi produktami, które nie posiadają właściwości naturalnego miodu.
Prawdziwy miód jest niepasteryzowany, nieogrzewany i nieprzetwarzany. Cena takiego miodu jest znacznie wyższa niż cena sztucznych odpowiedników, dlatego wiele osób decyduje się na zakup „podróbki”, która nie zawiera niestety tych samych cennych właściwości leczniczych, smakowych i zapachowych.
Naturalny miód pszczeli to źródło potasu, magnezu, wapnia, fosforu, żelaza oraz witamin A, B1, B2, B6, B12, C. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce, koi nerwy.
Daktyle
Ze względu na właściwości odżywcze i słodki, karmelowy smak daktyle są doskonałym zamiennikiem cukru. Zawierają m.in. żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas. Mogą stanowić zdrową przekąskę z powodzeniem zastępującą słodycze, po które tak chętnie sięgamy by zaspokoić “mały głód”. Daktyle są też świetnym dodatkiem do lodów, koktajli, deserów. Ponadto w Internecie można znaleźć wiele przepisów na przygotowanie domowego syropu daktylowego.