Niebieska herbata: Dlaczego warto ją pić?

Przyglądając się zdjęciom różnych napojów publikowanych na serwisach społecznościowych, trudno nie zauważyć niebieskiego naparu, który z całą pewnością przyciąga uwagę swoją oryginalnością. Choć pierwsze wrażenie może sugerować na "chemiczny" skład, okazuje się, że napar jest całkowicie naturalny. Niebieska herbata, zwana również Butterfly Pea Tea, pozyskiwana jest z równie oryginalnej rośliny: klitorii ternateńskiej, która wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale także właściwościami. Czy zatem warto pić - śladem użytkowników social mediów - niebieską herbatę? Przekonajmy się.

Niebieska herbata nie tylko efektownie wygląda, ale ma cenne dla zdrowia właściwości
Niebieska herbata nie tylko efektownie wygląda, ale ma cenne dla zdrowia właściwości123RF/PICSEL

Niebieska herbata: Co trzeba o niej wiedzieć?

Niebieska herbata, zwana również jako Butterfly Pea Tee, to napar uzyskiwany z parzenia klitorii ternateńskiej - rośliny z rodziny bobowatych, która zaliczana jest do gatunków tropikalnych. Co ją wyróżnia wśród innych roślin? Przede wszystkim oryginalny wygląd! Klitoria pnie się i posiada dość spore liście, spośród których pojawiają się drobne kwiaty o intensywnym błękitnym kolorze. To właśnie one nadają oryginalnego charakteru całej roślinie i dzięki czemu jest bardzo szeroko wykorzystywana w różnych dziedzinach gospodarki, m.in. do produkcji barwników.

Soja, kurkuma czy zielona herbata - prewencyjnie przeciw nowotworomInteria.tv

Napar z klitorii: Co można w nim znaleźć?

Niebieska herbata - oprócz swojego wyjątkowego wyglądu - znana jest ze swoich niezwykłych właściwości, które zauważone zostały przez medycynę ajurwedyjską. To zasługa cennych substancji zaliczanych do antyoksydantów. Wśród nich można znaleźć antocyjany, a także triterpenoidy, glikozydy flawonowe, steroidy. Dzięki tak skoncentrowanej dawce przeciwutleniaczy niebieska herbata jest bardzo cennym naparem. Wystarczy przyjrzeć się ich właściwościom: pomagają pozbyć się z organizmu nadmiary toksyn, spowalniają procesy starzenia się komórek, a także mogą zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Niebieska herbata na dobre samopoczucie

Kwiaty klitorii ternateńskiej to źródło intensywnego barwnika, który nadaje naparowi pięknego koloru
Kwiaty klitorii ternateńskiej to źródło intensywnego barwnika, który nadaje naparowi pięknego koloru123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej wypić niebieską herbatę? Jeśli nie możemy doczekać się wiosny i dłużą nam się nieprzyjemne wieczory, to napar jest idealnym rozwiązaniem. Niebieska herbata nie tylko rozgrzewa, ale także korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Przede wszystkim pobudza układ nerwowy, wspiera jego pracę i wzmacnia jego działanie, co jest bardzo korzystne w przypadku narażania go na ciągły stres. Napar także ma działanie relaksacyjne, więc po ciężkim i wyczerpującym dniu w pracy niebieska herbata może przynieść ukojenie.

Może zainteresuje cię: Jak zrobić domowy karmel?

Nie tylko na skołatane nerwy

Jeśli komuś wydaje się, że to koniec dobroczynnych właściwości niebieskiej herbaty, musi poznać kolejne argumenty, które stawiają ją w piedestale zdrowych napojów. Skoncentrowana siła przeciwutleniaczy ma także działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, co idealnie sprawdza się, gdy smaga nas porywisty wiatr. Napar może także poprawić wygląd i kondycję skóry. Przeciwutleniacze pozbywają się z organizmu toksyn, co przekłada się na jakość cery. Należy pamiętać, że herbata ma działanie moczopędne, co wspiera funkcjonowanie układu moczowego.

Jak parzyć niebieską herbatę?

Wystarczy do naparu dodać odrobinę cytryny. W magiczny sposób zmieni swój kolor!
Wystarczy do naparu dodać odrobinę cytryny. W magiczny sposób zmieni swój kolor!123RF/PICSEL

Skoro wiemy już, jak niebieska herbata działa na organizm, warto poznać kilka faktów o samym naparze. Wiele osób zastanawia się, czy jej żywy i piękny kolor idzie w parze ze smakiem. Cóż, opinie są podzielone, ale aromat jest dosyć specyficzny. Wiele osób określa go jako ziołowy, ziemisty i delikatnie drzewny. Oczywiście, tym charakteryzuje się "czysty napar", ale nic nie stoi na przeszkodzie, by niebieską herbatę pić z dodatkami. Ciekawe jest użycie cytryny, bowiem nie tylko nadaje jej wyrazistego smaku, ale także - pod wpływem kwaśnego pH - zmienia jej barwę na fioletową.

Jak parzyć niebieską herbatę? Wystarczy gorącą wodą (ok. 90 stopni) zalać około pięciu suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej i zaparzać pod przykryciem około siedmiu minut.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas