Nieocenione właściwości żołędzi. Kiedyś rarytas najuboższych, dzisiaj zdrowotne remedium

Chociaż żołędzie wydają się dość nietypowym posiłkiem, zawierają wiele cennych składników odżywczych. Przed wieloma laty stanowiły one posiłek chłopów pańszczyźnianych, którzy cierpieli głód. Dzisiaj są oryginalnym przysmakiem dla każdego, kto ma ochotę zjeść coś odmiennego. Ponadto żołędzie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu i mają pozytywny wpływ na serce. W jakiej postaci można jeść żołędzie? Podpowiadamy.

Żołędzie są bardzo zdrowe i nadają się do jedzenia
Żołędzie są bardzo zdrowe i nadają się do jedzenia123RF/PICSEL

  • Ugotowane żołędzie nadają się do spożycia. Są świetnym dodatkiem do dań mięsnych.
  • Żołędzie pomagają w zwalczeniu wolnych rodników, tym samym hamując rozwój komórek rakowych.
  • Regularne spożywanie żołędzi przyczynia się do lepszej kondycji skóry, włosów i paznokci.
  • Składniki zawarte w żołędziach regulują pracę układu nerwowego i wzmacniają serce.

Czy żołędzie nadają się do zjedzenia?

Żołędzie to owoce dębu, które jak najbardziej nadają się do spożycia. Zaliczane są one do orzechów, a sezon na nie przypada w okresie września i października. Dojrzałe żołędzie mają kulisty kształt i brązową barwę, młode okazy są koloru zielonego. W dawnych czasach bakalie te stanowiły główny posiłek ubogich ludzi, którzy byli uzależnieni od swoich panów. To zmuszało ich do szukania taniego pożywienia, dlatego sięgali po żołędzie. Wbrew pozorom jest to przysmak stanowiący doskonały dodatek do mięs czy służący jako posypka do ciast.

Żołędzie przeciwdziałają nowotworowi

Żołędzie ze względu na bogate źródło antyoksydantów mają działanie antynowotworowe. Hamują one rozwój wolnych rodników, które bezpośrednio powodują rozwój raka. Ponadto kwercetyna czy katechina przyczyniają się do śmierci komórek nowotworowych. W swoim składzie żołędzie mają również cenną witaminę E. Skutecznie ogranicza ona rozmnażanie się komórek rakowych, a w szczególności nowotworu prostaty czy jelita grubego.

Piękna skóra i włosy

Żołędzie zawierają też spore pokłady miedzi, która ma niebagatelne znaczenie dla kondycji skóry, paznokci i włosów. To dlatego, że pierwiastek ten ma właściwości oczyszczające i pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych bakterii czy grzybów. Dodatkowo miedź bierze udział w produkcji kolagenu, który sprawia, że cera jest sprężysta i promienna. Ponadto składnik ten bierze udział w produkcji melaniny, która odpowiada za kolor włosów. Jej niedobory mogą skutkować szybszym siwieniem włosów, a także brakiem ochrony przed promieniami UV.

Wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego

Żołedzie mają składniki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy
Żołedzie mają składniki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy123RF/PICSEL

Żołędzie do swojej diety powinny włączyć osoby, mające problemy z sercem. Dlaczego? W orzechach tych zawarty jest magnez, który reguluje pracę mięśnia sercowego. Ponadto poprawia on ciśnienie tętnicze krwi, a jego niedobry źle wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Kolejny ważny pierwiastek to potas: on również wspiera pracę serca i pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału. Niedobory potasu prowadzą do zaburzeń rytmu tego organu i wystąpienia migotania przedsionków.

Żołędzie na układ nerwowy

Produkt ten bogaty jest w witaminy z grupy B, odpowiedzialne za prawidłową pracę układu nerwowego. Witamina B1 bierze czyny udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, wzmacniając koncentrację i usprawniając pamięć. Warto w tym miejscu wspomnieć również o witaminie B12, która usprawnia funkcje poznawcze oraz pomaga w walce z depresją i zaburzeniami nastroju. Witaminy z tej grupy utrzymują organizm w dobrej kondycji i sprzyjają prawidłowej pracy układu nerwowego.

Przepis na przyrządzenie żołędzi

Żołędzie nadają się do spożycia po ugotowaniu
Żołędzie nadają się do spożycia po ugotowaniu123RF/PICSEL

Żołędzie mogą być dodatkiem do różnych dań, ale również deserów. Równie wybornie smakują w wersji solo. Oto prosty i szybki przepis na gotowane żołędzie.

  1. Najpierw obierz żołędzie z łupin, a następnie umyj je i włóż je do średniej wielkości garnka.
  2. Owoce dębu zalej w całości mlekiem, a następnie gotuj na małym ogniu przed 20 minut.
  3. Żołędzie wchłoną część mleka, a ich zapach będzie przypominał kakao. Resztę mleka wylej, a orzechy przełóż na tackę do krojenia.
  4. Pokrój je w drobną kostkę, a potem włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz je w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez około godzinę.

 Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas