Nietypowe zastosowania ryżu

Choć ryż najbardziej popularny jest w krajach azjatyckich, od dawna chętnie sięgamy po niego także i w Polsce. Często wykorzystujemy go do przygotowywania dań, takich jak np. gołąbki, czy serwujemy go w połączeniu z różnymi sosami. Jedzenie ryżu ma sporo zalet: to bogate źródło błonnika, węglowodanów oraz witamin. Zawiera niewiele tłuszczu, za to dostarcza solidną dawkę energii. Najczęściej po ryż sięgają osoby, które borykają się np. z uczuleniem na gluten albo dbają o szczupłą sylwetkę, gdyż posiada niewiele kalorii. Ryż może z powodzeniem przydać się w domowych porządkach. Jak go wykorzystać? Jakie ma nietypowe zastosowania? Przekonajmy się.

Biały ryż
Biały ryż ©123RF/PICSEL
Jak zrobić kremowy ryż z mlekiem?Interia Kulinaria

Ryż chłonie wilgoć

Solniczka
©123RF/PICSEL

Znanym sposobem jest wrzucenie kilku ziarenek ryżu do solniczki. Dzięki temu sól się nie zbryla i bez problemu wysypuje przez drobne dziurki sitka. Ryż jest również naturalnym pochłaniaczem wilgoci: okazuje się przydatny w przypadku zalania napojem urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon czy pilot od telewizora. Dokładne przykrycie sprzętu sprawi, że ryż szybko wchłonie wilgoć. Pamiętaj, aby najpierw wyciągnąć z niego baterię.

Mokre buty

Jeśli przemoczyłeś buty, włóż do środka woreczki albo skarpetki wypełnione surowymi ziarnami. Nie tylko wchłoną one wodę, ale też zneutralizują nieprzyjemny zapach. Poza tym ten sposób zapobiegnie odkształcaniu się materiału.

Ryż do czyszczenia

Wazon
©123RF/PICSEL

Niemal każdemu, przynajmniej raz, zdarzyło się przypalić potrawę w garnku. Niestety, na jego dnie pojawia się trudny do usunięcia osad. Na szczęście, nie trzeba spisywać takiego garnka na straty – w łatwy sposób można się go pozbyć za pomocą ryżu. Wystarczy zasypać nim spaleniznę, zalać wodą oraz zagotować. Po trudnym osadzie nie pozostanie ślad. Ryż pomoże także w umyciu naczyń o nietypowym kształcie, takie jak np. wazon. Wystarczy wsypać do niego odrobinę surowych ziaren i nalać odrobinę wody. Następnie trzeba energicznie potrząsać nim przez kilka chwil, a na koniec wylać zawartość.

Ostrzenie młynka albo blendera

Młynek do kawy czy przypraw to częste wyposażenie naszych kuchni. Niestety, z czasem ostrza tępią się. Tu również z pomocą przyjdzie ryż: nasyp do urządzenia surowy ryż i zacznij mielić. Nie dość, że noże będą ostrzejsze, to równocześnie dokładnie je oczyścisz. Tę metodę można również wykorzystać w przypadku blendera. Nasyp do niego ryż i zmiel na drobny pył. Zauważysz, że ostrza będą lepiej mielić, a nawet kruszyć lód.

Naturalny termofor

Patelnia
©123RF/PICSEL

Jeśli borykasz się z bólem mięśni czy stawów ulgę przyniesie ciepły kompres. Gdy nie masz pod ręką termoforu, nasyp do skarpetki ryż, a następnie włóż całość do piekarnika nagrzanego do 100 stopni (na 10 minut). Taki okład możesz bezpiecznie stosować na obolałe części ciała, a co najważniejsze, jest on wielorazowego użytku. Zwróć uwagę na to, że ciepły ryż wydziela przyjemny zapach: jeśli w piekarniku znajduje się nieprzyjemna woń, wsyp do niego surowy ryż oraz podgrzej przez około kwadrans.

Ryż do… smażenia!

Smażenie mięsa nie zawsze jest łatwe. Jeśli położysz go na zimny olej, wydłużymy czas przygotowania potrawy oraz niepotrzebnie sprawimy, że wchłonie ona więcej tłuszczu. Wykorzystaj łatwy sposób do sprawdzenia idealnej temperatury: wrzuć na patelnię kilka ziarenek. Gdy wypłyną na powierzchnię, oznacza to, że możesz już smażyć mięso.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas