Nietypowe zastosowania ziemniaków

Ziemniaki to niezbędny element naszej codziennej diety, który dostarcza nam cennych witamin C i B6, a także magnezu fosforu, potasu wapnia i żelaza. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie bez nich obiadu. Z reguły gotujemy albo smażymy je na wiele sposobów i pałaszujemy ze smakiem. Ale poza najbardziej oczywistym, czyli kulinarnym, zastosowaniem ziemniaków możesz użyć w wielu innych - dla wielu osób - zaskakujących celach. Czy wiesz, że ziemniak doskonale wyczyści srebro, skutecznie usunie rdzę albo pomoże pozbyć ci się plam na skórze oraz cieni pod oczami i uratuje przesoloną potrawę? Jeśli nie, dowiedz się więcej o mało znanych, ale jakże praktycznych wykorzystaniach tego najpopularniejszego w Polsce warzywa.

article cover
©123RF/PICSEL

Ziemniak a przesolona zupa

©123RF/PICSEL

Taka wpadka zdarza się czasem każdej, nawet najbardziej zaprawionej w boju pani domu. Jeśli kiedyś okaże się, że wsypałaś za dużo soli do gotowanej przez siebie zupy albo gulaszu, wcale nie musisz spisywać ich na straty. Także w tym pomoże ci surowy ziemniak. Wystarczy, że obierzesz go i pokroisz na - najlepiej duże - kawałki, a następnie dodasz je do przesolonej zupy. Całość podgrzewaj na wolnym ogniu przez kilka - najlepiej 10-12 - minut, po czym wyjmij ziemniaka. Efekt miło cię zaskoczy. Twoja zupa - mimo początkowej zbyt dużej ilości soli - będzie ostatecznie doskonała w smaku.

Ziemniak usunie rdzę

©123RF/PICSEL

Okazuje się, że ziemniak to prawdziwe warzywo do zadań specjalnych, bo poradzi sobie nawet z usunięciem rdzy. Jedyne, co musisz zrobić, to przekroić go na pół, a zardzewiałe przedmioty posypać solą kuchenną. Następie pocieraj powierzchnię ziemniakiem. Na koniec dokładnie oczyść ją wodą i osusz. Najlepiej ręcznikiem papierowym.

Ziemniaki możesz też pokroić na kawałki, posypać solą i położyć na zardzewiałej powierzchnię. Po upłynięciu kilkunastu minut dokładnie oczyść ją wodą, a następnie wytrzyj ręcznikiem papierowym. Rdza z pewnością zniknie.

Ziemniak wyczyści srebro

Twoje ulubione srebrne sztućce zmatowiały i nie wiesz, jak przywrócić im dawny blask? Pomoże ci w tym kilka ziemniaków. Wystarczy, że obierzesz je, potniesz na kawałki, wrzucisz do garnka z wodą i doprowadzisz do wrzenia.

Następnie musisz wyjąć warzywa, bo do czyszczenia zastawy potrzebna będzie ci woda spod ziemniaków. Zamocz w niej sztućce czy srebrne naczynia i wyjmij po upływie godziny. Twoja zastawa będzie wyglądać tak, jakbyś ją dopiero kupiła.

Ziemniak dobrze wpływa na skórę

©123RF/PICSEL

Ziemniaki bardzo korzystnie wpływają również na skórę. Przede wszystkim mogą pomóc ci pozbyć się cieni i opuchlizny pod oczami. Co musisz zrobić? Najpierw obierz i pokrój surowego ziemniaka w plastry, a następnie chłodź go przez 30 minut w lodówce. Zimne plastry połóż na powiekach i trzymaj je na nich przez kilka minut. Czynność możesz powtórzyć.

Ziemniak usunie niechciane zabarwienia

Ziemniak pomoże ci także usunąć ślady po barwiących warzywach i owocach, na przykład burakach czy truskawkach. Wystarczy, że do nacierania rąk zamiast mydła użyjesz surowych ziemniaków i pozostawisz je na dłoniach przez dziesięć minut. Niechciane zabarwienia znikną.

Ziemniak pomaga zmniejszyć plamy starcze

art
©123RF/PICSEL

Skrobia ziemniaczana pomaga zmniejszyć plamy starcze i przebarwienia na twarzy. Pokrój surowego ziemniaka, pocieraj nim twarz i pozostaw "sok" na około 10 minut. Przemyj delikatnie skórę i wytrzyj suchym ręcznikiem. Aby pozbyć się przebarwień skóry, wykonuj taki zabieg raz dziennie.

Maseczka z ziemniaków na piękną cerę

Możesz również przetestować maseczkę z ziemniaków. Obierz i dokładnie zblenduj dwa ziemniaki. Dodaj dwie łyżeczki soku z cytryny i pół łyżeczki kurkumy. Mieszaj, aż stworzy się konsystencja pasty. Nałóż maskę na twarz i pozostaw na 15 minut, a następnie przemyj ciepłą wodą i wytrzyj suchym ręcznikiem. Stosuj zabieg raz w tygodniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas