Orzechówka: Jak działa na organizm? Jak przygotować?
Orzechówka od lat cieszy się dużym uznaniem i uchodzi za jeden z najzdrowszych produktów medycyny ludowej. Doceniana jest nie tylko za walory smakowe, ale również za właściwości korzystne dla zdrowia. Nalewka z orzechów włoskich rewelacyjnie wpływa zwłaszcza na układ pokarmowy, dzięki temu, że działa antybakteryjnie. Pomaga więc na problemy z żołądkiem i jelitami, takie jak biegunka, niestrawność, wzdęcia czy zatrucia. Skutecznie zwalcza też pasożyty nagromadzone w organizmie. Orzechówka oczyszcza więc organizm, wzmacnia go i poprawia procesy metaboliczne. Może być dobrym zamiennikiem kropli żołądkowych. Dobrze podziała też na serce, obniża bowiem ciśnienie i cholesterol we krwi. Jak przygotować pyszną nalewkę z orzechów włoskich i w jaki sposób ją stosować?
Nalewka z orzechów włoskich
Nie od dziś wiadomo, że orzechy to jedne z najzdrowszych produktów spożywczych. Pod względem składników odżywczych i korzyści dla zdrowia najlepsze wśród nich są orzechy włoskie. Obfitują w witaminy, szczególnie B, C i E, a także minerały: potas, fosfor, magnez, żelazo, miedź i mangan. W zielonych orzechach włoskich znajduje się też bardzo dużo flawonoidów i garbników. Te ostatnie wykazują działanie ściągające, dzięki czemu pomagają na problemy żołądkowe i pobudzają trawienie. Orzechy włoskie działają bakteriobójczo, zwalczają paciorkowe, gronkowce, bakterie duru brzusznego i czerwonkę. Eliminują także z organizmu pasożyty i grzyby. Z młodych, niedojrzałych orzechów i spirytusu przygotowuje się nalewkę, która od lat słynie z dobroczynnych właściwości na żołądek. Z powodzeniem może zastąpić krople żołądkowe.
Właściwości orzechówki
Orzechówkę od lat wykorzystywano w medycynie ludowej w przypadku zatruć, niestrawności czy innych dolegliwości trawiennych. Antybakteryjne działanie orzechów wzmocnione jest przez alkohol, który również wykazuje właściwości antyseptyczne. Orzechówka świetnie więc wspomaga układ pokarmowy, oczyszcza go, zwalcza stany zapalne i nieżyty. Działa przeciwkrwotocznie i ściągająco na błony śluzowe. Jest to idealne remedium na ból brzucha, biegunkę, owrzodzenia, wzdęcia, zatrucia i pasożyty. Nalewka z orzechów włoskich stymuluje też pracę jelit i usprawnia przemianę materii. Pomoże więc także na zaparcia. To jednak niejedyne korzyści płynące z picia orzechówki. Trunek obniża także poziom złego cholesterolu LDL i ciśnienie krwi, wspiera więc serce i układ krwionośny. Orzechówka korzystnie wpływa również na układ nerwowy i odpornościowy.
Zewnętrzne zastosowanie orzechówki
Nalewkę z orzechów włoskich można również stosować zewnętrznie. Doskonale podziała na skórę, może wspomóc leczenie problemów skórnych, np. trądziku, grzybicy, żylaków, liszajów, zmian ropnych i nadmiernej potliwości stóp. Można z niej robić okłady lub przemywać nią skórę.
Jak zrobić orzechówkę?
Do przygotowania orzechówki potrzebne jest 20-30 sztuk zielonych orzechów włoskich. Muszą być one odpowiednio miękkie, by dały się pokroić lub rozdrobnić. Orzechy powinno się zrywać na przełomie czerwca i lipca, wtedy są jeszcze niedojrzałe i wykazują więcej korzystnych właściwości. Najpierw należy je umyć i osuszyć, a następnie pokroić w ćwiartki lub w kostkę. Najlepiej robić to w rękawiczkach, gdyż zielone orzechy włoskie barwią skórę na brunatny kolor.
Orzechy należy włożyć do słoja i zalać litrem spirytusu 95-procentowym. Następnie należy wlać 250 ml wody. Orzechy powinny być całkowicie przykryte alkoholem. Zamknięty słoik odstaw na 30-40 dni, od czasu do czasu potrząsając nim. Nalewka stopniowo zmieni kolor z zielonego na ciemnobrązowy. Po tym czasie alkohol można zlać do butelek, przecedzając go przez gazę lub bawełnianą szmatkę. Warto jednak wiedzieć, że najlepsza będzie nalewka, która postoi minimum rok. Taki trunek ma specyficzny, gorzkawy smak. Można więc do jego wykonania użyć trochę cukru lub przypraw, np. wanilii, goździków lub cynamonu. Do celów leczniczych lepsza będzie orzechówka bez cukru, który nie wpływa zbyt dobrze na żołądek.
Stosowanie nalewki z orzechów włoskich
Orzechówka ma zbawienne właściwości, ale należy pamiętać, że jest to napój alkoholowy. Można więc ją stosować tylko doraźnie. W przypadku dolegliwości żołądkowych można ją pić maksymalnie przez pięć dni, trzy razy dziennie po 5 ml. Jeśli komuś nie odpowiada smak orzechówki, może ją rozcieńczyć z wodą. Można także dwie krople nalewki dodać do pół łyżeczki cukru i tak spożyć. W celach profilaktyczny orzechówkę warto stosować 2-3 razy w tygodniu raz lub dwa razy dziennie.