Osiem pomysłów na grzyby

Sierpień to czas, kiedy w lasach zaczyna pojawiać się wiele gatunków grzybów. Przy sprzyjającej pogodzie można zebrać wiele wspaniałych okazów. Urodzaj na grzyby sprawia, że pojawia się pytanie: co z nimi zrobić? Oto osiem patentów na grzyby.

Osiem pomysłów na grzyby
Osiem pomysłów na grzyby123RF/PICSEL

Grzyby grillowane

Grillowane grzyby smakują wybornie
Grillowane grzyby smakują wybornie 123RF/PICSEL

Grzyby umyte i oczyszczone można nabić na patyczki do szaszłyków i przyrządzić na grillu. Świetnie smakują natarte marynatą z siekanego czosnku i zielonej pietruszki, także rozmaryn jest bardzo dobrą przyprawą do grillowanych grzybów. Ten sposób przygotowania sprawdzi się w przypadku borowików, kurek, maślaków, podgrzybków i rydzów. Przed sezonem można na ruszt wrzucić także pieczarki i boczniaki.

Sos grzybowy

Sos grzybowy to wspaniały dodatek między innymi do mięs, makaronów i ziemniaków
Sos grzybowy to wspaniały dodatek między innymi do mięs, makaronów i ziemniaków 123RF/PICSEL

Z sosem grzybowym można przygotować wiele pysznych potraw. Sprawdź przepis na makaron z sosem grzybowym

Przepis na sos grzybowy do mięsInteria Kulinaria

Panierowane grzyby

Panierowane grzyby smakują lepiej niż kotlety schabowe
Panierowane grzyby smakują lepiej niż kotlety schabowe 123RF/PICSEL

Panierowane grzyby to prawdziwy rarytas. W ten sposób można przyrządzić: pieczarki, podgrzybki, borowiki i kanie. Grzyby, a w przypadku kani tylko kapelusze, należy namoczyć na noc w mleku, następnie dolać nieco wody i gotować przez dziesięć minut. Po tym czasie odsączamy grzyby, solimy i pieprzymy je, a następnie panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy na maśle z dodatkiem oleju, aż będą rumiane z każdej strony.

Grzyby można obtoczyć jedynie w mące, jajku i bułce tartej – nie gotując ich wcześniej. Panierowana kania z patelni przez wielu porównywana jest do kotleta schabowego. Koneserzy twierdzą jednak, że jest od niego o wiele lepsza!

Grzyby jako dodatek

Trudno wyobrazić sobie uszka, pizzę czy zapiekankę bez grzybów
Trudno wyobrazić sobie uszka, pizzę czy zapiekankę bez grzybów123RF/PICSEL

Grzyby mogą być także wspaniałym dodatkiem do dań. Trudno wyobrazić sobie bez nich zapiekanki, pizzę czy uszka. Wykorzystując grzyby do pizzy, można użyć surowych, pokrojonych grzybów. Na zapiekankach, w tarcie czy w uszkach najlepiej będą smakowały wcześniej usmażone na patelni.

Marynowane grzyby

Marynowane grzybki to popularny w Polsce dodatek do dań
Marynowane grzybki to popularny w Polsce dodatek do dań123RF/PICSEL

Marynowanie to jedna z najpopularniejszych form przygotowania grzybów, która pozwala cieszyć się ich smakiem przez całą zimę. Aby przygotować marynowane grzyby, należy je umyć i oczyścić. Grzyby wrzucamy do wrzącej, lekko osolonej wody i gotujemy przez około piętnaście minut. Odcedzamy na durszlaku. W wyparzonych słoikach układamy warstwami pokrojoną w plastry cebulę i grzyby. Jeśli nie przepadamy za marynowaną cebulą, możemy ułożyć jedynie warstwę na dnie i na wierzchu grzybów. Do tak przygotowanych słoików wlewamy zalewę.

Zalewę przygotowujemy z ¼ litra wody i takiej samej ilości octu spirytusowego, dwóch łyżek cukru, ½ łyżki soli, kilku ziaren ziela angielskiego i kilku liści laurowych. Zalewę należy zagotować i gorącą wlewać do słoików. Przetwory zakręcamy i po wystygnięciu pasteryzujemy. 

Kiszone grzyby

Rydze to gatunek grzybów, który można kisić
Rydze to gatunek grzybów, który można kisić123RF/PICSEL

Do kiszenia nadaje się borowik, kozak, opieńka i mleczaj, popularnie znany jako rydz. Zebrane grzyby należy umyć i oczyścić. Zagotować wodę z solą i wrzucić do niej rydze. Gotować przez 3 - 4 minuty, po czym odcedzić i przelać zimną wodą. Pozostawić na sicie do odsączenia.

W glinianym garnku lub słoju należy ułożyć cienką warstwę pokrojonej w plasterki cebuli, trzy listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego i pokrojony w plasterki ząbek czosnku. Następnie wkładamy rydze (lub inne grzyby) blaszkami w górę, solimy i dodajemy odrobinę cukru. Kolejny poziom powinna stanowić cebula i znów rydze. Należy układać na przemian warstwy warzywa i grzybów, przy czym ostatnia powinna być cebula.

Kiszonkę trzeba przykryć talerzykiem i obciążyć kamieniem lub innym ciężkim przedmiotem. Rydze należy kisić w temperaturze pokojowej przez trzy tygodnie, a następnie przenieść do ciemnego, chłodnego pomieszczenia. Można je także włożyć do słoików i zapasteryzować.

Suszone grzyby

Suszenie to najstarsza metoda pozwalająca cieszyć się smakiem grzybów także zimą
Suszenie to najstarsza metoda pozwalająca cieszyć się smakiem grzybów także zimą123RF/PICSEL

Grzyby można suszyć na wiele sposobów. Najbardziej tradycyjny zakłada nawlekanie ich na sznurek i suszenie w postaci grzybowych korali. Można także pokroić je w plastry i suszyć rozłożone na gazecie. Szybki sposób na suszenie grzybów to specjalnie w tym celu stworzone urządzenia elektryczne.

Mrożone grzyby

Grzyby można mrozić, ale należy je odpowiednio przygotować
Grzyby można mrozić, ale należy je odpowiednio przygotować123RF/PICSEL

Mrożenie grzybów wzbudza kontrowersje – można spotkać zagorzałych przeciwników takiej formy ich przechowywania. Jednak odpowiednio przygotowane, nawet grzyby leśne można zamrozić. Większość gatunków należy lekko przysmażyć na maśle przed zamrożeniem lub zblanszować. Szczególnie dotyczy to rydzów i maślaków, które niepoddane obróbce termicznej a zamrożone, nabierają goryczy. Grzyby należy spożyć przed upływem sześciu miesięcy od ich zamrożenia. Pod żadnym pozorem nie należy powtórnie mrozić grzybów, może to spowodować poważne zatrucia pokarmowe!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas