Osteoporoza: Jak zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się?

Osteoporoza, zwana nie bez przyczyny "cichym złodziejem kości", najczęściej dotyka kobiety po pięćdziesiątym roku życia, ale zagrożone są nie tylko one. Statystki pokazują, że na złamania kości - spowodowane chorobą - narażony jest co piąty mężczyzna po pięćdziesiątym roku życia oraz ludzie młodzi, bo osteoporoza bywa również następstwem innych schorzeń, do których zaliczyć należy: nadczynność i niedoczynność tarczycy, problemy z nerkami oraz te natury hormonalnej. Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat tej choroby? Jakie produkty włączyć do diety, by zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL
Przepis na sałatkę z fasolą i awokadoInteria Kulinaria

Jakie mogą być przyczyny osteoporozy?

©123RF/PICSEL

Osteoporoza jest dziedziczna, dlatego jeśli nasi bliscy zmagali się z chorobą, należy zwracać szczególną uwagę na to, co i w jakich ilościach jemy oraz przywiązywać wagę do aktywności fizycznej. Dzięki tym środkom ostrożności zmniejszymy dokuczliwość choroby i opóźnimy zmiany w kościach.

Kluczowy dla występowania osteoporozy jest również styl życia. Ryzyko pojawienia się choroby wzrasta u osób otyłych, jedzących wysokoprzetworzone produkty, unikających ruchu, nałogowo palących papierosy i pijących alkohol, a także stosujących niektóre leki, między innymi z grupy kortykosteroidów.

Jakie składniki odżywcze zmniejszają ryzyko osteoporozy?

©123RF/PICSEL

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na ewentualne ryzyko pojawienia się i rozwoju osteoporozy. Przykładowo zbyt mała ilość białka w naszym jadłospisie automatycznie zmniejsza wchłanianie wapnia. Jakie produkty szczególnie warto włączyć do diety? Przede wszystkim te stanowiące bogate źródło białka pochodzenia roślinnego. Pamiętaj, że zbyt duża ilość białka zwierzęcego sprzyja utracie wapnia. Wyjątkowo cenne są potrawy na bazie roślin strączkowych oraz soi.

Kluczowe witaminy

Witamina D

Witamina D jest kluczowa dla funkcjonowania organizmu, bo bez niej organizm nie przyswoi wapnia. Z racji tego, że powstaje wyłącznie pod wpływem słońca, w sezonie jesienno-zimowym koniecznie powinniśmy uzupełniać jej niedobory. Warto nadmienić, że u seniorów poziom witaminy D jest za niski nawet latem. Dlatego osoby starsze powinny suplementować witaminę D przez cały rok.

Magnez

Magnez bierze udział w procesie przyswajania wapnia, a my robimy wiele, by go z organizmu wypłukać. Kawa czy herbata w dużych ilościach skutecznie pozbawiają nas magnezu, którego bogactwo znajdziemy z kolei w orzechach, kaszy gryczanej czy w bananach.

Witamina K

Witamina K – odpowiada nie tylko za krzepliwość krwi, ale również wpływa na aktywność białka (osteokalcyny), które wiąże wapń w kościach. Znajdziemy ją w żółtym serze.

Witamina C

Jak wpływa na nasz organizm witamin C? Między innymi nasila dojrzewanie komórek kostnych i mineralizację kości.

Ruszaj się! Często spaceruj i chodź z kijkami

©123RF/PICSEL

Jak możemy naturalnie zmniejszyć ryzyko osteoporozy poza odpowiednio zbilansowaną dietą? Przede wszystkim ruszając się, czyli aktywizując swoje mięśnie, stawy, a tym samym i kości. Co więcej, nie musimy wcale od razu intensywnie biegać, ani wylewać siódmych potów na siłowni. Wystarczy, że zaserwujemy sobie co najmniej trzy-cztery razy w tygodniu godzinny spacer w szybkim tempie lub nordic walking.

Co jeszcze warto wiedzieć? Seniorzy powinni postawić na ćwiczenia na pływalni, a kobiety po menopauzie na ćwiczenia oporowe, czyli gimnastykować się z taśmami elastycznymi i rozciągając się.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas