Papaja: Właściwości i zastosowania

Papaja to jeden z najzdrowszych owoców świata – wspomaga leczenie infekcji układu moczowego, wrzodów żołądka, a nawet chroni przed nowotworami. Jest niskokaloryczna i smaczna, a do tego wspomaga odchudzanie. Oczyszcza jelita, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i chroni przed zaparciami. Zawiera też mnóstwo antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się. Jej spożywanie pozwoli na dłużej cieszyć się zdrowiem, młodością i szczupłą sylwetką. Jak wykorzystać papaję w codziennej diecie?

Dlaczego papaja jest tak cenna dla zdrowia?
Dlaczego papaja jest tak cenna dla zdrowia? ©123RF/PICSEL
Poświąteczny koktajl oczyszczający – zawsze działa!Interia Kulinaria

Czym jest papaja i co zawiera?

Co zawiera papaja?
©123RF/PICSEL

Papaja to owoc melonowca – drzewa pochodzącego najprawdopodobniej z Meksyku (obecnie uprawia się je w wielu krajach o tropikalnym klimacie). Ma owalny kształt i zielonożółty kolor. Osiąga 50 cm długości i przypomina nieco gruszkę. Najbardziej charakterystyczny jest jednak miąższ papai – słodki, miękki, soczysty i intensywnie pomarańczowy. Wewnątrz owocu znajdziemy też czarne, okrągłe nasiona, które nadają się do spożycia.

Papaja zyskała ogromną popularność nie tylko ze względu na oryginalny smak i aromat, ale przede wszystkim liczne właściwości lecznicze. Owoc zawiera wiele cennych substancji: papainę (enzym wspomagający trawienie), likopen (silny przeciwutleniacz nadający barwę owocom i warzywom), błonnik, kwas foliowy, a także duże ilości witaminy C, A i E, witamin z grupy B oraz fosforu, miedzi, potasu, magnezu i żelaza.

Papaja na trawienie i odchudzanie

Koktajl z papai
©123RF/PICSEL

Papaja polecana jest wszystkim osobom, które zmagają się z problemami trawiennymi, a nawet wrzodami żołądka. Znajdująca się w owocu papaina ułatwia trawienie białek, będzie więc świetnym deserem po ciężkostrawnym posiłku. Do tego papaja jest niskokaloryczna (100 g dostarcza zaledwie 43 kalorii) i ułatwia odchudzanie. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia metabolizm i chroni przed zaparciami. Z kolei nasiona papai wspomagają oczyszczanie wątroby z toksyn i poprawiają funkcjonowanie tego narządu. Pomagają także pozbyć się pasożytów z organizmu.

Papaja a nowotwory

Naukowcy podejrzewają też, że zarówno likopen, jak i papaina wykazują silne właściwości antynowotworowe. Usuwają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek i powstanie nowotworu. I choć nie zostało to ostatecznie udowodnione, uważa się, że regularne spożywanie papai chroni przed nowotworem prostaty, płuc, piersi i szyjki macicy.

Papaja dla mocnego serca

Likopen znajdujący się w owocu melonowca jest też niezwykle cenny dla serca. Obniża poziom złego cholesterolu, co chroni przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych i znacznie zmniejsza ryzyko zawału, udaru oraz innych groźnych chorób układu krążenia. Papaja zawiera również fibryny, które usprawniają procesy krzepnięcia krwi. Dlatego owoc stosowany zewnętrznie (np. w postaci okładów) przyspiesza gojenie się ran.

Papaja a uroda i zdrowe oczy

Papaja w sałatce
©123RF/PICSEL

Papaja to kopalnia antyoksydantów i witamin młodości. Jej spożywanie świetnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Włosy stają się lśniące i odżywione, a skóra bardziej jędrna i pozbawiona zmarszczek. Ekstrakty z papai to popularne składniki kremów zwalczających cellulit oraz niedoskonałości skóry. Znajdujące się w owocu karotenoidy chronią też oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej – główną przyczyną utraty wzroku w starszym wieku.

Zastosowania papai

Papaję można jeść na surowo (warto skropić ją cytryną), a także dodawać do sałatek owocowych i warzywnych. Będzie też idealnym składnikiem koktajli oraz deserów. Owoc melonowca nadaje się również do przygotowania dżemów, konfitur czy syropów. Z papai warto także przyrządzić pikantny sos do mięsa czy przekąsek. Wystarczy zmiksować ją razem z mango, papryką i pieprzem. Dla lepszego efektu można też dodać odrobinę zmielonego korzenia imbiru. Ciekawe zastosowanie ma również sok z papai – zmiękcza zbyt twarde mięso (wystarczy zanurzyć je na noc w soku).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas