Pierogi nie będą się sklejać podczas gotowania. Zastosuj trik

Oto jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej, które cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Pierogi towarzyszą nam na co dzień, a w wielu domach stają się popisową potrawą również przy okazji świątecznych spotkań przy stole. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, aby zawsze wychodziły perfekcyjnie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby pierogi nie sklejały się podczas gotowania.

Jak gotować pierogi, żeby się nie sklejały? Wlej do wrzątku odrobinę jednego produktu
Jak gotować pierogi, żeby się nie sklejały? Wlej do wrzątku odrobinę jednego produktu123RF/PICSEL

Dlaczego pierogi się sklejają?

Przygotowanie ciasta i farszu bywa zadaniem pracochłonnym. Z tego powodu wielkim rozczarowaniem okazuje się uzyskanie posklejanych, mało apetycznych pierogów. Jak tego uniknąć? Trzeba przyjrzeć się kulinarnym manewrom od samych podstaw.

Pierogi mogą sklejać się przez zbyt małą ilość mąki dodaną podczas wałkowania. Ciasto staje się zbyt wilgotne już na etapie jego przygotowania i trudno będzie zaradzić temu na dalszym etapie pracy nad posiłkiem. Zaleca się dodać odrobinę oleju roślinnego do ciasta podczas wyrabiania — stanie się bardziej elastyczne i mniej podatne na sklejanie. Należy wałkować je na delikatnie oprószonej mąką stolnicy, aby nie było zbyt klejące.

Pierogi to danie uwielbiane w polskich domach. Zadbaj o to, by zawsze wychodziły perfekcyjnie
Pierogi to danie uwielbiane w polskich domach. Zadbaj o to, by zawsze wychodziły perfekcyjnie123RF/PICSEL

Wlej do garnka z wodą. Pierogi nie będą sklejać się podczas gotowania

Pierogi masz już dawno zamrożone lub zdecydowałeś się na zakup gotowych przysmaków. W tym momencie omija cię praca nad ciastem. Nadal jednak musisz pamiętać, że gotowanie pierogów to ważny etap, który rządzi się swoimi prawami i może sprawiać pewne problemy.

Co zrobić, żeby pierogi nie sklejały się podczas gotowania? Do wrzącej wody dodaj łyżeczkę soli oraz 1-2 łyżki oleju roślinnego lub masła. Niewielka porcja tłuszczu zapobiegnie przywieraniu pierogów do siebie na etapie obróbki. Zaraz po wrzuceniu ich do gorącej wody, delikatnie zamieszaj zawartość garnka drewnianą łyżką. Powtarzaj ten zabieg co kilka chwil.

Błąd, który popełniamy, gdy zależy nam na czasie

Podczas przygotowania uroczystego posiłku, mamy wiele do zrobienia. Z tego powodu często staramy się pójść na skróty, by nieco zaoszczędzić na czasie. W przypadku tego wyjątkowego dania możemy kiepsko na tym wyjść.

Nigdy nie gotuj zbyt wielu pierogów naraz. Należy wkładać je do goracej wody partiami, inaczej będą stłoczone w garnku i w efekcie posklejają się w mało apetyczną masę. Lepiej przygotować kilka mniejszych porcji niż ryzykować utratę walorów przez cały posiłek. Pilnuj czasu gotowania. Pierogi powinny spędzić we wrzątku maksymalnie dwie minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.

Triki szefów kuchni

Jeśli pierogi mają być podane później, po ugotowaniu przelej je zimną wodą, aby zahamować proces gotowania. Następnie skrop odrobiną oleju lub roztopionego masła i ostrożnie wymieszaj, aby się nie sklejały.

Chcesz urozmaicić posiłek? Gotowe pierogi możesz krótko podsmażyć na patelni. Staną się złociste i chrupiące. Nikogo nie będzie trzeba namawiać do degustacji.

"Zdrowie na widelcu": Pierogi z kapustą i grzybamiPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas