Pierogi z dynią: Na słodko i wytrawne
Pierogi z dynią to propozycja posiłku, która połączy tradycyjną polską kuchnię z nieco bardziej nowoczesnymi inspiracjami. Zamiast kolejny raz pakować do pierogowego farszu kapustę i grzyby, wybierz dynię, czyli warzywną królową sezonu jesiennego. W tej postaci jeszcze jej nie znałeś? Bardzo dobrze! Zafunduj sobie i bliskim kulinarną niespodziankę pod postacią pierogów z dyni na słodko i w wersji wytrawnej - idealnej na rodzinny obiad.
Przepis na ciasto na pierogi
Jakie powinno być idealne ciasto na pierogi? Z jednej strony cienkie, a z drugiej elastyczne. Nie powinno dominować smaku gotowej potrawy, ale jednocześnie musi utrzymać w ryzach wyśmienity farsz. Zapewne wielu pierogomaniaków na swój sprawdzony przepis na ciasto, ale od czasu do czasu warto zerknąć na inne receptury dla zweryfikowania swoich przyzwyczajeń.
Potrzebujesz:
- pół kilograma pszennej mąki,
- 1 szklanki przegotowanej wody (pojemność 250 ml),
- 1 łyżki oleju roślinnego (może być słonecznikowy lub rzepakowy),
- 1 łyżeczki soli.
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiej do miski, by ją napowietrzyć. Dodaj sól oraz olej, następnie wymieszaj przy użyciu drewnianej łyżki. Niewielkimi porcjami wlewaj wodę (powinna być letnia - gorąca zniweczy wysiłek podejmowany w kuchni!) i zagniataj ciasto. Powinno być sprężyste i mieć jednolitą konsystencję. Odłóż je na bok stolnicy lub do miski i przykryj bawełnianą ściereczką na kilkanaście minut. Ten czas przeznaczysz na zrobienie farszu.
Gdy wszystko już gotowe, ciasto podziel na mniejsze części i każdą z nich cienko rozwałkuj. Wytnij koła. Nie potrzebujesz do tego specjalnej formy, wystarczy najzwyklejsza szklanka. Na środek każdego nałóż porcję nadzienia i mocno zlep brzegi. Pierogi będą wyglądać jeszcze bardziej zachęcająco, jeśli do zlepienia użyjesz widelca.
O tym nie zapominaj: Pierogi zawsze należy wrzucać do gotującej się i osolonej wody. Co jakiś czas trzeba je zamieszać, by nie przykleiły się do dna garnka. Jak długo gotować pierogi? Czas liczymy od ponownego zagotowania się wody, zazwyczaj trwa to od dwóch do pięciu minut.
Pierogi z dynią na słodko
Podstawą nadzienia jest oczywiście dynia. Można eksperymentować z jej różnymi gatunkami, ale do słodkich pierogów i wypieków szczególnie polecamy dynię hokkaido. Warzywo należy obrać, pokroić na kawałki i upiec do miękkości. Następnym etapem jest zmielenie jej w maszynce do mięsa, zblendowanie lub zgniecenie tak, by powstało purée. Do dyniowej masy dodaj twaróg, odrobinę brązowego cukru i cynamonu, żółtko oraz ekstrakt waniliowy. Wymieszaj i połącz z wcześniej przygotowanym ciastem.
Propozycja podania: Pierogi z dynią i białym serem to kapitalny pomysł na podwieczorek. Serwuj je z cukrem waniliowym, słodką śmietanką, posyp wiórkami kokosowymi lub uprażonymi orzechami.
Wytrawne pierogi z dyni na obiad
Wiele osób twierdzi, że słodkie dania nie nadają się do zaserwowania w porze obiadu. Też należysz do tego grona? Pierogi z dynią hokkaido na słono z pewnością przypadną ci do gustu. Pierwszy etap pracy nie różni się niczym - warzywo należy upiec (możesz je również ugotować lub zetrzeć na tarce i usmażyć na patelni), następnie zmiksować lub zmielić. Ze słodkawą dynią doskonale komponuje się słony wyrazisty ser feta. Nadzienia nie trzeba będzie dodatkowo dosalać! Dodaj szczyptę świeżo zmielonego czarnego pieprzu, imbiru oraz gałki muszkatołowej. Jeśli chcesz, by farsz był bardziej pikantny, wykorzystaj płatki chili. Wszystkie składniki ponownie wymieszaj i przełóż na kawałki ciasta.
Jak serwować? Pierogi posyp ziarnami czarnuszki, a będą prezentować się wyjątkowo kusząco.
Zobacz również: