Pierogi z pokrzywą i fetą

Połączenie sera fety i szpinaku w nadzieniu do naleśników lub pierogów jest nam dobrze znane. Okazuje się, że szpinak można zastąpić rośliną z naszych łąk i nieużytków - pokrzywą. Może pokusimy się więc o przyrządzenie pierogów z fetą i pokrzywą?

Pierogi
Pierogi 123RF/PICSEL

Już wkrótce na ugorach i nieużytkach w okolicach ludzkich posiadłości (to są rośliny, które "idą" za człowiekiem i rosną tam, gdzie on mieszka) pojawią się pokrzywy. Nie mijajmy ich z obrzydzeniem. Pokrzywa to znakomita, pełna cennych składników roślina, którą można dodać do sałatek, pierogów albo ugotować z niej wiosenną, zdrową zupę.

Pokrzywa zawiera wiele cennych składników, ważnych w naszej diecie. Jest bogatym źródłem witamin A, C oraz E jak również B1, B2, B3 i B5. Jest również bogata w składniki mineralne, jak wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, selen oraz cynk. Pokrzywa ma także właściwości bakteriobójcze i przyspiesza gojenie się ran, dlatego w medycynie ludowej jest stosowana w leczeniu trądziku, czyraków czy ropni.

Do przygotowania farszu naszych pierogów potrzebujemy: 200 g młodych listków pokrzywy, 200 g sera feta, małą cebulę, 2 ząbki czosnku, 2-3 łyżki masła klarowanego, pieprz do smaku. Do przygotowania ciasta na pierogi potrzebujemy: ok. 300 g mąki, niepełną szklankę wody, jajko, 10 g oleju.

Przygotowujemy farsz do pierogów. Obraną cebulę kroimy w drobną kostkę, drobno siekamy również czosnek. Na patelni rozpuszczamy masło, podsmażamy na nim cebulę i czosnek. Liście pokrzywy myjemy w zimnej wodzie, odsączmy i kroimy na małe kawałki, wkładamy do usmażonej cebuli. Do mieszaniny dodajemy pokruszony ser feta. Farsz doprawiamy do smaku pieprzem i mieszamy, aby dokładnie połączyły się wszystkie składniki.

Zagniatamy wszystkie składniki ciasta, aby uzyskać sprężystą konsystencję. Pamiętajmy, aby wodę dolewać stopniowo, aż do uzyskania właściwej konsystencji ciasta. Ciasto nie powinno być zbyt luźne.

Wałkujemy ciasto i szklanką wykrawamy krążki. Na każdy krążek nakładamy porcję farszu, zlepiamy. Brzegi należy dokładnie zlepić, można także, jeśli umiemy, zrobić dekoracyjną falbankę. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie 3-4 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy z cebulką podsmażoną na maśle. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas