Pierś kaczki w glazurze miodowo-lukrecjowej
Przepis dla dzieci autorstwa jurora "Top Chefa" Josepha Seeletso. Składniki na 4 porcje. Czas wykonania: 1 godzina.
Składniki:
- 4 piersi kaczki
- pęczek botwinki
- 60 g imbiru
- 60 g soli morskiej gruboziarnistej
- 60 g cukru
- 200 ml oliwy z oliwek
- 50 ml miodu
- 40 ml sos ostrygowego
- łyżeczka kory lukrecji
- łyżka octu
- sól
- pieprz
- 100 ml koncentratu buraczanego
- 15 g trawy cytrynowej
- 100 g pierników
- 60 g poziomek opcjonalnie
Sposób wykonania:
Pierś kaczki opłucz, wytrzyj, a następnie odetnij nadmiar skóry. Natnij delikatnie skórę. Sól morską gruboziarnistą, cukier, posiekany imbir i oliwę z oliwek wymieszaj ze sobą w misce i marynuj w niej kaczkę przez 25 minut.
Pierś kaczki wyjmij z marynaty, opłucz dokładnie pod zimną wodą i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Układaj od strony skóry na zimną patelnię i włącz średni ogień. Smaż na złoty kolor z każdej strony, ok. 4-5 minut. Włóż do piekarnika skórą do góry. Piecz w temperaturze 180 st. C przez 10 minut. Następnie wyjmij z pieca i odstaw na 5 minut.
Do garnka wlej sos ostrygowy, miód, koncentrat buraczany. Trawę cytrynową delikatnie zmiażdż nożem, dodaj do garnka razem z lukrecją. Gotuj na wolnym ogniu ok. 8-10 minut, aż wszystko zgęstnieje.
Botwinkę oczyść i przepłucz, buraczki ugotuj w wodzie ze szczyptą soli, cukru i łyżką octu. Pierniki podziel na mniejsze kawałki, włóż do rozgrzanego piekarnika na 3 minuty, a następnie wyjmij i poczekaj, aż ostygną.Posiekaj bardzo drobno.
Upieczoną pierś kaczki posmaruj przygotowaną glazurą, wyłóż na talerz, udekoruj gotowanym burakiem i liśćmi botwiny, poziomkami i posyp piernikową kruszonką.
Przepis pochodzi z książki "Mali szefowie kuchni“, w której Joseph Seeletso przygotowuje śniadania, zupy, dania mięsne i rybne, dania bezglutenowe, przekąski na przyjęcia oraz desery wraz z siedmiorgiem bardzo młodych, przyszłych kucharzy. Udowadnia, że gotowanie z dziećmi nie musi być nudne, a dania banalne w smaku. Prezentuje przepisy wykwintnych dań, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, które można przygotować wraz z dziećmi.
Joseph Seeletso zdobył wykształcenie zawodowego szefa kuchni w Westminster Kingsway College w Londynie, gotował na oczach widzów w programie "Dzień Dobry TVN" oraz w "Pytanie na śniadanie" w TVP2, juror I i II edycji programu "Top Chef".