Podkręcone puree ziemniaczane. Ten dodatek to sztos!
Puree ziemniaczane to jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu w Polsce. Chociaż danie jest bardzo lubiane, niektórzy są nieco znudzeni jego smakiem. Na szczęście ziemniaczane puree to wdzięczny temat do eksperymentów i łatwo je zmodyfikować za pomocą powszechnie dostępnych dodatków. Można w ten sposób nie tylko podnieść walory smakowe, ale też wartość odżywczą potrawy.
Ile domów, tyle przepisów na najlepsze puree. Niemal każdy gotujący ma swój wypróbowany przepis, albo sekretny składnik. I tak jedni stawiają na dodatek masła, mleka lub śmietany, inni podkręcają smak przyprawami: gałką muszkatołową, odrobiną pieprzu lub listkami tymianku. Jedni gotują ziemniaki w osolonej wodzie, inni utrzymują, że idealny smak uzyskamy soląc ziemniaki podczas ubijania. Kto woli nieco bardziej ciągnącą się konsystencję, przykrywa odcedzone warzywa pokrywką, aby się "zaparowały". Inni - przeciwnie - odparowują ziemniaki, by nie stały się "gumiaste".
Rzadziej wykorzystywanym sposobem na podkręcenie smaku puree jest dodawanie innych warzyw takich jak np. seler korzeniowy lub pietruszka.
Seler sprawdza się w tym przypadku znakomicie - nadaje potrawie wyrazisty i oryginalny smak, a przy tym podnosi jej wartości zdrowotne.
Seler korzeniowy jest wartościowym warzywem bogatym w witaminy i minerały, ale wiele osób ma problem z jego wykorzystaniem. Dodają go tradycyjnie - do zup, surówek oraz warzywnych ragout, ale tu pomysły często się kończą. Tymczasem nowoczesna kuchnia, która w ogromnym stopniu stawia na wykorzystanie warzyw, podsuwa sporo inspiracji. Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie selera, jest przygotowanie ziemniaczano-selerowego puree. Sprawdzi się ono świetnie jako dodatek do obiadu i przyjemnie zaskoczy domowników wykwintnym smakiem i aromatem.
Składniki:
½ kg ziemniaków
1 seler
1 łyżka masła (opcjonalnie)
Sól
Warzywa obieramy, myjemy, seler kroimy na ćwiartki. Tak przygotowane warzywa wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu natychmiast odcedzamy i zostawiamy na 1-2 minuty, aby ziemniaki odparowały. Następnie, jeszcze gorące, intensywnie ubijamy z odrobiną masła na gładką masę. Gotowe!
Czytaj też: Dlaczego warto pić sok z selera naciowego?