Polski specjał, w którym rozsmakowała się XVII-wieczna Europa. Obłędny sos z prostych składników
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Kulinarne dzieje Polski wyraźnie pokazują, że nasze rodzime dania doceniali nie tylko członkowie narodu, ale także przedstawiciele innych krajów. Sos szary podawano głównie do ryb i na ich bazie powstawał esencjonalny wywar. Jak go przygotować? Sprawdź teraz.
Historia szarego sosu polskiego
W XVII doceniono go w całej Europie. Wyjątkowy posmak podbijały: zasmażka z mąki i masła, dodatek wytrawnego wina, pierników, soku z cytryny, karmelu, rodzynek oraz migdałów. W rejonach Wielkopolski można było spotkać się ze wzbogaceniem dania o tartą cebulę, śmietanę, a także zakwaszanie całości octem.
Sprawdź: Sos do sałatki na cztery sposoby
Sos szary - niezbędne produkty
Klasyk polskiej kuchni, który urozmaica nie tylko domowe obiady, ale także robi furorę podczas większych rodzinnych spotkań. Tradycyjny przepis przekazuje się z pokolenia na pokolenie. W zależności o tego, jaki wywar mięsny wybierzemy, do takiego dania go podamy. Rybny doskonale komponuje się z wodnymi kręgowcami i to właśnie on najczęściej stanowi podstawę receptury.
Składniki:
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki masła
- 500 ml zimnego wywaru mięsnego, np. rybnego, drobiowego, wołowego, wieprzowego
- 50 g pierników bez polewy
- 100 ml wytrawnego czerwonego wina
- 1 łyżka rodzynek
- 1 łyżka migdałów
- 2 łyżki soku z cytryny
- szczypta soli
Jak zrobić polski sos?
- Porcję mąki wsypujemy na suchą i rozgrzaną patelnię, a następnie podgrzewamy do momentu zrumienienia.
- Dodajemy masło, czekamy do rozpuszczenia i całość dokładnie mieszamy. W kolejnym kroku wlewamy masło oraz wywar, pozostawiając odrobinę na później.
- Na tym etapie do sosu dorzucamy pokruszone pierniki i podgrzewamy do momentu, aż całkiem się rozgotują.
- Po zdjęciu z palnika sos przecieramy przez sito lub miksujemy blenderem na idealnie gładką masę.
- Na patelnię wsypujemy cukier, podgrzewamy i robimy domowy karmel. Dodajemy do niego pozostały wywar, mieszamy i wlewamy do gotowego sosu.
- Sparzone wrzątkiem i obrane migdały oraz opłukane w wodzie rodzynki wrzucamy do sosu, doprawiając całość solą i sokiem z cytryny.