Produkty, które naturalnie obniżają cukier we krwi
Cukrzycę uznaje się za jedną z najgroźniejszych niezakaźnych epidemii współczesnego świata. Z doniesień Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wynika, że chorobą dotkniętych jest 422 milionów ludzi na całym świecie, a prognozy na przyszłość również nie wyglądają pocieszająco. Zła dieta bogata w cukier i produkty przetworzone oraz mała aktywność fizyczna przyczyniają się do niepokojących statystyk. Ryzyko zachorowania zwiększa się z każdym rokiem, więc koniecznie trzeba działać. Zacznijmy od przyjrzenia się swoim nawykom żywieniowym i wprowadzenia produktów obniżających poziom cukru we krwi. Jest ich naprawdę dużo, więc zdrowe menu może być różnorodne i smaczne.
Jedzenie ma znaczenie
Jesteś tym, co jesz - z jednej strony brzmi jak wyświechtany slogan, z drugiej nie sposób odmówić temu stwierdzeniu racji oraz aktualności. Poziom cukru we krwi jest nierozerwalnie związany z tym, co pojawia się na naszych talerzach.
Węglowodany znajdujące się w produktach spożywczych podczas trawienia zamieniane zostają w glukozę. Trafia ona do krwi i jest transportowana do wszystkich narządów jako źródło energii. Jednak by mogła wniknąć do komórek, niezbędna jest insulina - hormon wytwarzany przez trzustkę. Gdy jest jej za mało, nadmiar cukru pozostaje we krwi, co prowadzi do hiperglikemii. Z tego względu w diecie należy ograniczać węglowodany proste, które wywołują szybki wzrost poziomu cukru.
Wysoki cukier? Przyjrzyj się swoim nawykom
By uchronić się przed cukrzycą, trzeba zastanowić się nad przyzwyczajeniami kulinarnymi. Samo ograniczenie słodyczy może nie wystarczyć. Istnieją produkty, których trzeba unikać, mimo że na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się wartościowym elementem diety. Jakie produkty podwyższają cukier we krwi? Zaliczają się do nich np. winogrona, banany, kandyzowane owoce, kukurydza i ziemniaki. Sprawdź więc, jak skomponować dietę obniżającą poziom glukozy.
Jakie warzywa obniżają cukier we krwi?
Ich nigdy za wiele! Najlepiej działają w formie surowej, więc wprowadź do swojej diety sałatki i koktajle. Staraj się uwzględniać warzywa w każdym posiłku. Jeśli musisz poddać je obróbce termicznej, niech będzie to gotowanie - zwłaszcza na parze. Pilnuj, by się nie rozgotowały! Dopuszczalne są również warzywne soki, lecz staraj się przygotowywać je samodzielnie. Będziesz mieć pewność, że są wolne od cukru i innych zbędnych dodatków.
Jakie warzywa powinny znaleźć się w jadłospisie? Do bezpiecznych produktów obniżających poziom glukozy zaliczają się: cukinia, kabaczek, rzodkiewka, kapusta pekińska, cykoria, szpinak, szparagi, rzodkiewka, szczypior, pomidor, kalafior, brokuł i seler naciowy. Posiłki urozmaicaj też świeżymi i kwaszonymi ogórkami oraz dowolnym rodzajem sałaty.
Bogaty świat kaszy
Trudno wyobrazić sobie drugie danie obiadowe bez ziemniaków? Pożegnasz je bez żalu, gdy zobaczysz, jak wieloma smacznymi produktami można je zastąpić. Na kasze warto zwrócić uwagę jako na produkty zmniejszające poziom cukru we krwi oraz... kulinarne nowinki. Choć znane są od setek lat, zdążyły odejść w zapomnienie. Dziś przechodzą renesans, więc będziesz gotować nie tylko zdrowo, ale też modnie.
Jakie rodzaje kasz wybierać? Jaglaną, gryczaną oraz pęczak. Użyjesz ich do zup i do dania głównego. Przygotujesz z nich pyszne sałatki oraz nadzienia do faszerowanych warzyw.
Jakie mięsa są polecane dla obniżenia poziomu cukru?
Niestety, tłuste mięsiwa - golonki, karkówki i żeberka - nie sprzyjają kontroli poziomu glukozy. Chcąc maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, wybierać trzeba chude mięsa. Nie, nie tylko kurczak i indyk wchodzą w grę. Wprowadź na swoje stoły cielęcinę oraz ryby, zwłaszcza pstrąga, dorsza, halibuta, makrelę i tuńczyka.
Zwróć uwagę na przyprawy i zioła
Ich moc polega na tym, że nie trzeba dodawać ich w dużych ilościach, by wzbogaciły smak potraw. Czasem wystarczy choćby szczypta! Czy w takim razie przyprawy mogą wpływać na regulowanie cukru? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że będą to kurkuma (uważana za jedną z najzdrowszych przypraw świata), cynamon, goździki oraz kozieradka. Świetnie pasują do orientalnych dań, ale możesz też dodawać je do soków, smoothies i koktajli.
Pieczywo pełnoziarniste
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez ukochanych kanapek. Mimo to pieczywo wzbudza duże wątpliwości, gdy okazuje się, że mamy podwyższony poziom cukru. Czy trzeba całkowicie z niego zrezygnować? W żadnym wypadku! Pod warunkiem, że pszenne bułki i chleb zamienimy na pieczywo pełnoziarniste. Wypieki z mąki żytniej i razowej, graham oraz pumpernikiel zawierają nie tylko dobroczynny błonnik, ale też witaminy z grupy B, które są kluczowe dla procesów metabolicznych i sprzyjają przetwarzaniu glukozy.
Produkty zmniejszające cukier: Czy wystarczą?
Właściwie zbilansowana dieta jest kluczem do dobrego samopoczucia oraz stanu zdrowia. Nie można jednak zapominać, że pełne witamin i innych dobroczynnych substancji posiłki to nie wszystko. Liczy się także ruch oraz regularne robienie podstawowych badań medycznych. W razie jakichkolwiek niejasności i niepokojących objawów niezbędna jest konsultacja z lekarzem.