Produkty z niskim indeksem glikemicznym: Dlaczego warto je jeść?

Pewnie niejeden z nas słyszał o indeksie glikemicznym. Jest on szczególnie ważny dla osób cierpiących na cukrzycę, gdyż to właśnie dzięki niemu łatwiej utrzymać prawidłowy i bezpieczny poziom glukozy w krwiobiegu. Okazuje się, że indeks glikemiczny (IG) można wykorzystać także do innych celów. Jest on szczególnie przydatny wtedy, kiedy np. chcemy utrzymać lub zmniejszyć wagę ciała. Zatem, czym jest indeks glikemiczny? Jakie produkty najlepiej włączyć do diety?

Produkty o niskim indeksie glikemicznym pomagają na skoki cukru
Produkty o niskim indeksie glikemicznym pomagają na skoki cukru123RF/PICSEL

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (w skrócie IG) to wskaźnik dla wszystkich produktów spożywczych, który pokazuje, jak szybko po ich spożyciu podwyższa się poziom glukozy w organizmie. Dla ułatwienia podzielono go na trzy rodzaje: niski (IG mniejsze niż 55), średni (przedział między IG 56 a 69), a także wysoki (od 70). Co z tego wynika? Produkty o niskim IG nie podwyższają gwałtownie glukozy w organizmie, natomiast im jego wartość wyższa, tym mechanizm jest przyspieszony. Indeks glikemiczny jest ważny dla diabetyków, bo - jak wiadomo - dzięki niemu mogą w porę dobrać taką ilość insuliny, która szybko rozłoży cukry w organizmie. Ale okazuje się, że nie tylko osoby chorujące na cukrzycę powinni wiedzieć, czym indeks glikemiczny jest.

Po co jest indeks glikemiczny?

Wiadomo już, że indeks glikemiczny określa, jak szybko podnosi się poziom glukozy w organizmie. Ale jakie są konsekwencje jego gwałtownego wzrostu? Okazuje się, że bardzo poważne. Im więcej spożywamy węglowodanów, czyli cukrów, tym poziom glukozy jest wyższy. Jeśli następuje jej gwałtowny wzrost, trzustka produkuje więcej insuliny, która zużywa się w trakcie szybkiego metabolizowania węglowodanów. W wypadku, gdy następują szybkie wahania poziomu insuliny, to sygnał dla mózgu, że potrzebna jest kolejna dawka energii, aby tym razem zmniejszyć ilość wyprodukowanej przez trzustkę substancji. Czym to się objawia? Przede wszystkim głodem i np. osłabieniem całego organizmu.

Dlaczego warto jeść produktu z niskim indeksem glikemicznym?

Produkty z niskim IG pomagają także zrzucić zbędne kilogramy
Produkty z niskim IG pomagają także zrzucić zbędne kilogramy123RF/PICSEL

Jeśli zadajemy sobie pytanie: dlaczego warto jeść produkty z niskim indeksem glikemicznym, odpowiedź nasuwa się sama. To ważne dla wszystkich osób, którym zależy na zachowaniu zdrowej i szczupłej sylwetki, ale także dla tych, którzy rozpoczynają swoją trudną walkę z odchudzaniem. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym zmniejsza chęć na podjadanie. Oczywiście, ich obecność w diecie przysłuży się także zdrowiu, ponieważ zmniejszy ryzyko zachorowania na cukrzycę, a także pojawienia się insulinooporności. Poza tym po takie produkty powinni jak najczęściej sięgać ci, którzy prowadzą mało aktywny tryb życia, a także wykonują np. pracę biurową.

Które produkty posiadają niski indeks glikemiczny?

Arbuz doskonale orzeźwia, ale podnosi poziom glukozy we krwi szybciej
Arbuz doskonale orzeźwia, ale podnosi poziom glukozy we krwi szybciej123RF/PICSEL

Jeśli ktoś myśli, że produkty zawierające niski indeks glikemiczny są trudne do zdobycia, jest w dużym błędzie. Praktycznie większość produktów świeżych i nieprzetworzonych charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia działaniem. Wśród nich jest chude, białe mięso, ryby, nabiał (niesłodzony) oraz jaja. Do tego należy doliczyć większość surowych warzyw (oprócz dyni) oraz owoców (z wyjątkiem arbuza, ananasa, melona, moreli, papai).

Do produktów charakteryzujących się niskim indeksem glikemicznym zaliczają się także niektóre kasze (np. bulgur czy gryczana), komosa ryżowa, amarantus i dziki ryż oraz orzechy i nasiona, czy oleje.

Co wpływa na indeks glikemiczny?

Niestety, istnieje wiele czynników, które sprawiają, że indeks glikemiczny może wzrastać, nawet w produktach, które charakteryzują się jego niskim poziomem. Zależy to przede wszystkim od obróbki cieplnej, dlatego gotowane warzywa, a szczególnie bób czy ziemniaki, zwiększają swój IG. Na to zjawiska wpływa także krojenie i rozdrabnianie warzyw czy owoców.

Jednak warto wspomnieć, że obecność błonnika pokarmowego korzystnie wpływa na uwalnianie się glukozy w krwiobiegu. Im jest więcej substancji korzystnych dla jelit, tym mniej insuliny potrzebnej jest do zmetabolizowania węglowodanów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas