Przepis na długowieczność - zupa Minestrone
Czy prosta zupa, może okazać się daniem, któremu rodzina Melis zawdzięcza swoją długowieczność. Zdaniem Dana Buettnera, badającego zjawisko długowieczności, zupa Minestrone, to włoski eliksir młodości.
W 2012 roku mieszkająca na Sardynii rodzina Melis została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najstarsza rodzina na świecie. Sekretem ich długowieczności zainteresował się również Dan Buettner, który przemierzył cały świat, by porozmawiać ze wszystkimi najstarszymi mieszkańcami naszego globu, i zgłębić tajemnicę ich diety oraz stylu życia, które pozwalają im osiągnąć wiek przekraczający sto lat. Wnioski z podróży opisał w książce "Niebieskie Strefy".
Jednym z przystanków w trakcie jego podróży była Sardynia, która słynie z długowieczności swoich mieszkańców. Szacuje się, że na każde 100 tysięcy mieszkańców przypada 22 ludzi, którzy przekroczyli setkę. Podobno jednym z sekretów, czy też eliksirów młodości, jest zupa Minestrone. Jest to zupa na bazie warzyw, podawana na różne sposoby: z drobnym makaronem, ryżem, grzankami lub jako przecierka warzywna, którą rodzina Melis spożywa każdego dnia na lunch.
Jak zaznacza Dan Buettner dieta osób długowiecznych opiera się przede wszystkim na warzywach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.
A oto przepis:
Składniki:
- pół szklanki fasoli fava i fasoli żurawinowej
- jedna trzecia szklanki ciecierzycy
- trzy łyżek oliwy z oliwek
- jedna średnia cebula
- 2 średnie marchewki
- obrane i posiekane
- dwie średnie łodygi selera
- dwie łyżeczki mielonego czosnku
- puszka posiekanych pomidorów
- trzy średnie ziemniaki pokrojone w kostkę
- posiekany koper
- posiekana pietruszka i świeża bazylia
- dwie trzecie filiżanki fregoli - sardyńskiego drobnego makaronu
- pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
Przygotowanie:
Fasolę i ciecierzycę należy wcześniej namoczyć, po ok. 8 godzinach odsączyć i spłukać. W dużym garnku rozgrzewamy trzy łyżki oliwy z oliwek dodajemy posiekane cebulę, marchew, seler i dusimy do czasu aż będą miękkie, ale nie zbrązowieją. Następnie dodajemy czosnek, pomidory, ziemniaki, koper, pietruszkę i bazylię, fasolę i ciecierzycę. Dolewamy wodę - 6 do 8 szklanek.
Całość gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu, aż fasola będzie miękka. W razie potrzeby można dolać wody. Na koniec dodajemy makaron, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i kontynuujemy gotowanie do czasu, aż makaron zmięknie.
Zanim nalejemy zupę do miseczki wlewamy do niej łyżkę oliwy z oliwek. Danie można posypać serem Pecorino. Przepis pochodzi ze strony www.bluezones.com/recipe/sardinia-minestrone.