Przepis na domowy sok z żurawiny

Aktualizacja

Sok z żurawiny kojarzony jest z leczeniem chorób pęcherza moczowego - to jego podstawowe zastosowanie lecznicze ale nie jedyne. Ma dużo więcej cennych właściwości, o których warto wiedzieć.

Sok z żurawiny jest bogactwem witaminy C. Możesz przygotować go samodzielnie
Sok z żurawiny jest bogactwem witaminy C. Możesz przygotować go samodzielnie123RF/PICSEL

Powinniśmy sięgać po niego szczególnie jesienią i zimą. Sok z żurawiny to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego świetnie wzmacnia odporność.

Jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, witaminy E ale również minerałów: żelaza, wapnia, potasu, fosforu, miedzi, magnezu i jodu.

Udowodniono, że sok z żurawiny łagodzi dolegliwości układu moczowego, zwłaszcza pęcherza i cewki moczowej - zapobiega również ich nawrotom.

Regularne picie soku z żurawiny może skutecznie zapobiegać zakażeniom układu moczowego, a także chronić go przez infekcjami.

Sok z żurawiny może mieć też korzystny wpływ na pracę układu krążenia i zapobiegać chorobom serca. Właściwości te zawdzięcza dużej zawartości flawonoidów, które poszerzają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie krwi i obniżają ciśnienie. Spowolniają też jednocześnie tworzenie się zakrzepów. 

Mimo tych cennych właściwości nie każdy może pić sok z żurawiny. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby, np. refluks żołądkowo-przełykowy, w tym przypadku sok z żurawiny może przejściowo nasilić objawy choroby.

Z napoju tego powinny zrezygnować też osoby chorujące na osteoporozę oraz mające kamienie nerkowe.

Sok z żurawiny możemy przygotować własnoręcznie, ze świeżych owoców żurawiny, które w Polsce zbiera się od września do listopada - zwłaszcza, że nie jest to wcale skomplikowane.


Przepis na domowy sok z żurawiny

Sposób przygotowania

1. Owoce żurawiny umyj, przesyp do głębokiego garnka, zasyp cukrem, przykryj i pozostaw na kilkanaście godzin w zacienionym miejscu.

2. Następnego dnia zalej wodą (powinna ledwo zakrywać owoce) i podgrzewaj na niewielkim ogniu przez dwie godziny, do momentu, gdy owoce się rozpadną i puszczą dużo soku.

3. Zdejmij garnek z ognia, poczekaj aż sok ostygnie, przecedź go przez sito do naczynia i ponownie zagotuj.

4. Gorący sok przelej do czystych, wyparzonych i suchych butelek, następnie szczelnie zamknij.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas