Przepis na idealne placki ziemniaczane
Idealne placuszki ziemniaczane są złociste, chrupiące zewnątrz, delikatne w środku, nienasiąknięte tłuszczem. W zależności od regionu i upodobań podaje się je np. z cukrem, kwaśną śmietaną, gulaszem lub sosem grzybowym.
Jakie ziemniaki?
Tradycyjne placki robimy z surowych, obranych i startych na tarce ziemniaków. Wybieraj odmiany, które zawierają dużo skrobii, np. Aster lub Bryza.
Cenna skrobia
Masę ziemniaczaną odciśnij z soku, który się wytworzył. Odstaw płyn na kilka minut. Następnie odlej wodę, a skrobię, która osadziła się na dnie naczynia, dodaj do odciśniętej masy kartoflanej.
Dobre proporcje
Do kilograma startych ziemniaków dodaje się jajko (jeśli chcesz, by placuszki były wyrośnięte i puszyste, wbij 2), trochę mąki pszennej (im dodasz jej mniej, tym placki będą delikatniejsze). Świetnym dodatkiem jest też starta cebula, która podkreśla smak ziemniaków.
Aby ciasto nie ciemniało...
Starte ziemniaki przełóż na sitko i przelej je gorącym mlekiem. Dopiero, gdy dobrze ociekną, dodaj skrobię i pozostałe składniki. Ciasto oczekujące na smażenie trzymaj w misce przykrytej ściereczką albo talerzem.
Gorąco!
Placki smaż na teflonowej lub ceramicznej patelni. Pamiętaj, by wcześniej bardzo dobrze ją rozgrzać.
Wersja zapiekana
Zostało z obiadu kilka placków? Odgrzane nie będą już tak smaczne... Ale możesz zrobić z nich zapiekankę! Placki ułóż w naczyniu, przykryj pomidorami, posyp serem i zapiecz.
Pyszne i chrupiące
Usmażonych placków nie układaj na talerzu w zbyt wielu warstwach, bo wtedy zmiękną. Jeśli usmażysz większą porcję, ułóż je np. na blasze (jeden obok drugiego) i trzymaj w nagrzanym piekarniku.
Superdodatki
Smak tradycyjnych placków odmienisz, dodając do ciasta grubo startą cukinię, marchewkę albo żółty ser; pokruszony ser pleśniowy; posiekane zioła ew. czosnek.
Placuszki smaż na odrobinie rozgrzanego oleju albo smalcu, nigdy na maśle ani na margarynie.
Hanna Szymanderska znana autorka wielu książek kulinarnych