Przyjęcie na stojąco i bufet
Taki bufet nazywa się często szwedzkim stołem. Stosowany jest w hotelach, najczęściej podczas śniadań oraz na bankietach i rautach.
Gość może sam wziąć z nakrytego stołu dowolne potrawy i w dowolnej ilości. Zwyczaj istotnie wywodzi się ze Szwecji, gdzie w ten sposób podaje się posiłki podczas świąt i uroczystości, także rodzinnych. Dawna nazwa "bufet" powoli wychodzi z użycia, choć oznacza to samo. Bufet jest niezwykle wygodny i pozwala gospodarzom, a zwłaszcza gospodyni pełnić honory domu, rozmawiać z gośćmi, a im samym swobodnie przemieszczać się wśród innych gości.
Wygoda najważniejsza
Nie wystarczy jednak dobre jakościowo jedzenie i napitki. Stół po pierwsze musi pięknie wyglądać. Powinien cieszyć oczy i zachęcać do konsumpcji. I nieważne, że pod pięknymi obrusami kryje się zwykły stół konferencyjny czy pożyczony od sąsiadów. Nie mniej ważny jest dobór potraw, ich podanie i kompozycja stołu. Przede wszystkim zamówmy lub przygotujmy oraz podajmy potrawy tak, by goście nie musieli niczego porcjować przed spożyciem. Porcje powinny być małe i wyraźnie zaznaczone, a więc małe kanapki, tartinki i przekąski. Jeśli podajemy sałatki - to spróbujmy sami nabrać niedużą łyżką sałatkę z makaronem nitki lub bardzo obficie polaną sosem. Takie same problemy mogą mieć nasi goście.
Umiejętnie rozplanuj
Podobnie jest z ciastami, deserami i owocami. Powinny być pokrojone na nieduże porcje, a owoce przygotowane - winogrona pocięte ma gałązki, arbuzy i melony na ósemki, itp. Zawsze lepiej wybrać owoce drobne, niż najdorodniejsze jabłka czy pomarańcze. Jedynie oficjalny tort może być krojony po uroczystym wjechaniu do sali. Pozostałe potrawy nie, albo uczyni to kelner czy kucharz - np. dzieląc dziczyznę, duży drób, wieprzowinę pieczone na rożnie lub grillu. Napoje powinny znajdować się na osobnym stole, chyba, że przyjęcie jest bardzo kameralne, a poczęstunek symboliczny. Przy dużej liczbie osób lepiej tak nakrywać stoły, by te same potrawy i zastawa znajdowały się w kilku miejscach. Wtedy wszyscy skorzystają z nich jednocześnie.
Dbaj o porządek
Jeśli chcemy zaserwować coś specjalnego, przysmak lub potrawę wyjątkową - to albo podajmy ją później, kiedy goście zaspokoją pierwszy głód albo ustawmy półmisek w jak najdalszej części stołu, by mogli po to sięgnąć tylko ci, którzy są zainteresowani. Czy organizujemy przyjęcie w stylowej sali zamkowej, swoim mieszkaniu czy w ogrodzie - zawsze przygotujmy większą liczbę naczyń i sztućców, niż liczba zaproszonych gości. Każdy zużyje co najmniej dwa talerzyki, kilka razy sięgnie po napoje, czyste sztućce itp. Bardzo istotne jest przewidzenie miejsc na odstawianie naczyń, sztućców, kieliszków i serwetek, nim zbiorą je kelnerzy. Unikniemy sytuacji, gdy piękny stół po chwili zdominują brudne, umazane sosami naczynia, a kieliszki po czerwonym winie udekorują zabytkowy, marmurowy gzyms kominka.
JD