Przyjemnie chrupiące ogórki małosolne. Z tym przepisem wyjdą nawet laikowi

Na doskonale ukiszone ogórki małosolne nie trzeba czekać zbyt długo. Pierwszymi smakowitymi efektami zachwycimy się już na kilka dni po zalaniu warzyw miksturą na bazie wody i soli. To doskonała propozycja na dodatek do kanapki dla osób mniej cierpliwych, które nie chcą przez kilkanaście dni obserwować, jak ogórki nabierają smaku w solance z dodatkiem przypraw. Jak przygotować bezbłędne małosolne? Podpowiadamy.

Jak przygotować smakowite ogórki małosolne?
Jak przygotować smakowite ogórki małosolne?123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Dlaczego ogórki małosolne tak się nazywają?

Przyjemnie chrupiące ogórki małosolne to ciekawa odmiana dla słoików pełnych doskonale ukiszonych warzyw. Jeśli dopiero jesteśmy na etapie wybierania idealnych okazów do kulinarnych popisów, zwróćmy uwagę na małe i jędrne. Doskonale sprawdzą się ogórki, które na jednym końcu mają jeszcze pozostałości kwiatu, czyli suche i żółtawe płatki.

Choć nazwa może wskazywać na niską zawartość soli, jest to składnik niezbędny do prawidłowego procesu kiszenia. Czy ogórki małosolne robi się tak samo, jak kiszone? Pod względem przygotowania ten rodzaj przekąski niewiele różni się od soczystego kiszonego. Do przygotowania zalewy używa się podobnych przypraw i składników. Podstawową różnicę zauważymy w długości okresu fermentacji oraz końcowym smaku. Ogórki małosolne będą gotowe do spożycia już po dwóch dniach, a najlepiej rozprawić się z nimi w ciągu tygodnia.

Składniki na ogórki małosolne

Ogórki gruntowe idealnie nadają się do przygotowania małosolnych
Ogórki gruntowe idealnie nadają się do przygotowania małosolnych123RF/PICSEL
  • 1,5 kg świeżych i niewielkich ogórków gruntowych
  • ½ główki świeżego czosnku
  • 3-4 gałązki kopru
  • 10 cm korzenia chrzanu i jego liście
  • 3-4 liście laurowe
  • 2 łyżki soli kamiennej
  • 2 litry wody

Jak się robi pyszne ogórki małosolne?

  1. Ogórki gruntowe dokładnie płuczemy pod zimną i bieżącą wodą. Nie obieramy ich, jedynie delikatnie odcinamy końce.
  2. Całą główkę czosnku myjemy, kroimy na pół, a następnie każdą część znów dzielimy na dwie mniejsze. Korzeń chrzanu i gałązki kopru opłukujemy pod wodą i osuszamy.
  3. Chrzan kroimy w plasterki lub słupki. Na dnie czystego i wysuszonego słoika układamy gałązkę kopru, listek laurowy i część czosnku.
  4. W kolejnym kroku na składniki wykładamy kilka ogórków, dociskamy i przykrywamy kolejną porcją czosnku, liśćmi laurowymi, kilkoma plastrami chrzanu oraz jego liśćmi.
  5. Na samym wierzchu układamy jeszcze ostatnie gałązki kopru i plasterki chrzanu. Ile soli na 1 litr wody do ogórków małosolnych? Przyjęło się, że na podaną porcję wody przypada 1 łyżka soli.
  6. Do garnka wlewamy dwa litry wody, dodajemy sól i doprowadzamy do wrzenia. Wrzątek z rozpuszczoną solą wlewamy do słoika z ogórkami. Płyn powinien całkowicie je zakryć.
  7. Teraz wystarczy lekko przymknąć pokrywkę lub zabezpieczyć wierzch słoika gazą. Jeśli zamierzamy przechowywać ogórki w kamionce, umieśćmy na górze talerzyk, na którym położymy kamień i dopiero wtedy nałóżmy pokrywkę.
  8. Ogórki małosolne zalane gorącą zalewą nadają się do jedzenia już po 2-4 dniach od zakiszenia. Powinny nadal pozostać twarde, chrupiące i jędrne w środku. Smacznego!
Zwykłe ogórki zyskają dzięki temu wyjątkowe właściwościInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas