Pstrąg: Właściwości i sposób przyrządzania
Pstrąg to jedna z najzdrowszych i najsmaczniejszych ryb. Żyje w czystych i rwących rzekach oraz strumieniach górskich, więc kumuluje w sobie znacznie mniej toksyn i zanieczyszczeń. Zawiera za to bardzo duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Jakby tego było mało, pstrąg jest niskokaloryczny i wybornie smakuje – nadaje się do przyrządzania na grillu. Ryba ta jest polecana przez dietetyków osobom zmagającym się z chorobami serca, osteoporozą, a także wszystkim, którzy chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Pstrąg – ryba słodkowodna
Pstrąg to słodkowodna ryba żyjąca w czystych i wartko płynących wodach – rzekach i górskich strumieniach. W Polsce najpopularniejszy jest pstrąg potokowy, źródlany i tęczowy (hodowlany). Ryba ta jest polecana przez dietetyków jako zawierająca najmniej toksyn i zanieczyszczeń. Zawiera też więcej pełnowartościowego białka niż dorsz i najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 spośród wszystkich ryb słodkowodnych. Jest za to o wiele mniej kaloryczna niż makrela czy łosoś.
W naturalnym środowisku pstrąg żyje do 7 lat i osiąga 40-60 cm długości. Jego mięso jest bladoróżowe, chude i soczyste. Najlepiej kupować mniejsze ryby, które są młodsze, smaczniejsze i zawierają mniej zanieczyszczeń. Świeży pstrąg powinien mieć gładkie i błyszczące łuski oraz wypukle i lśniące oczy. Mięso musi być też sprężyste - pod wpływem nacisku szybko wraca do pierwotnej formy. Charakterystyczny rybi zapach świadczy o tym, że pstrąg jest nieświeży.
Właściwości pstrąga
Pstrąg to jedna z najzdrowszych ryb – zawiera tyle samo łatwo przyswajalnego białka co mięso, a jednocześnie jest niskokaloryczna. To także bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają tworzeniu się zatorów w naczyniach krwionośnych, chroniąc przed miażdżycą i innymi chorobami serca. Poprawiają też wzrok i zmniejszają ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej. Wspomagają również pamięć i koncentrację oraz stymulują układ odpornościowy. Pstrąg jest szczególnie polecany osobom narażonym na osteoporozę i choroby reumatyczne – zawiera spore ilości fosforu, magnezu, selenu i wapnia, a także witaminy D. W rybie tej znajdują się również witaminy z grupy B (poprawiają funkcjonowanie mózgu, działają antydepresyjnie i ułatwiają walkę ze stresem) oraz witamina E, która jest naturalnym antyoksydantem – spowalnia procesy starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.
Jak przyrządzać pstrąga?
Najmniej zdrowy jest pstrąg wędzony (zawiera szkodliwe związki azotowe) oraz smażony – staje się kaloryczny i ciężkostrawny. Najlepszym sposobem przyrządzania tej ryby jest grillowanie, gotowanie na parze oraz pieczenie w piekarniku. Do grillowania warto użyć specjalnego koszyczka, a rybę doprawić odrobiną oliwy z oliwek, ziołami (koperek, tymianek, natka pietruszki, bazylia, biały pieprz) i sokiem z cytryny. Pstrąga można też zalać wrzątkiem (warzywnym wywarem) i gotować przez 15 minut. Aby ryba nie straciła sprężystości, warto dodać też ocet lub sok z cytryny (jedną łyżeczkę na litr wywaru). Mięso pstrąga można także wykorzystać do przyrządzenia pieczeni rzymskiej, medalionów oraz pulpetów. Ryba nadaje się do marynowania.