Puszysty obłoczek z sezonowego warzywa. Ciasto, którym bez opamiętania zajadam się jesienią
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Myśląc o deserze, który doskonale wpasuje się w klimat nieco chłodniejszych i krótszych jesiennych dni, nie trzeba szukać daleko. Główny składnik coraz śmielej spogląda na nas z okolicznych targów, warzywniaków, a nawet niewielkich sklepów osiedlowych. Rozpoczęty we wrześniu sezon na dynie to doskonała okazja do przygotowania obłędnego ciasta dyniowego. Ten niedrogi i łatwy wypiek przekona do siebie nawet największego sceptyka.
Spis treści:
Jaka dynia na ciasto dyniowe?
Jesień na dobre rozgaszcza się nie tylko na polach czy w ogrodach, ale także w mieszkaniach, które powoli przyciągają wzrok pierwszymi dekoracjami. Start kolejnej pory roku zauważymy także w sklepach i na targach, a charakterystycznym punktem są stoiska wypełnione dorodnymi dyniami. Liczne odmiany możemy wykorzystać w różnych celach. Niektóre posłużą tylko jako ozdoby, a z innych przygotujemy wyśmienite przysmaki.
Smakołykiem, bez którego nie obędzie się żaden szanowany wielbiciel jesieni, jest ciasto dyniowe. Doskonale wilgotne, puszyste jak obłoczek oraz z wyraźną nutą przypraw korzennych. Świetnie nada się do niego dynia piżmowa, na pierwszy rzut oka przypominająca nieco przerośniętą gruszkę. Wyróżnia się zielonkawą, żółtawą lub złocistą barwą skórki, słodkim miąższem i brakiem włókien. Konkurencję dla tej odmiany stanowi wywodząca się z Japonii dynia Hokkaido. Choć nie zachwyca imponującym rozmiarem, ma tak delikatną skórkę, że nie trzeba jej obierać. Wyborne ciasto dyniowe wyjdzie nam także z odmian deserowych, m.in. Muscat.
Przepis na puszyste ciasto dyniowe
Z walorów dyni chętnie korzystamy w kremowych zupach, zapiekankach, sosach, chlebach, a nawet domowych przetworach. Warzywo doskonale sprawdzi się także do ciast i deserów, nadając im pożądanej wilgotności, delikatności czy naturalnej słodyczy. Zdrowy dodatek sprawia, że możemy ograniczyć ilość cukru używanego w przepisie. Dyniowe wypieki w smakowity sposób wprawiają nas w błogi nastrój, a dodatkowo dostarczają licznych witamin, minerałów oraz błonnika.
Składniki na ciasto z dyni
- 2 szklanki gładkiego miąższu z dyni
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 3 duże jajka
- ½ szklanki oleju roślinnego
- 1 opakowanie cukru z wanilią
- 1-2 łyżeczki sproszkowanego cynamonu
- 2 mielone goździki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1-2 garści orzechów włoskich
- 1 garść rodzynek
Przygotowanie ciasta z dyni
- Pracę nad ciastem zaczynamy od wrzucenia rodzynek do miski, a następnie zalewamy je gorącą wodą i odstawiamy na bok do namoczenia.
- Orzechy włoskie wysypujemy na deskę i drobno siekamy ostrym nożem. W kolejnym kroku do czystego naczynia wbijamy jajka, dodajemy cukier i ubijamy mikserem na puszystą masę.
- Do ubitych jajek cienkim strumieniem wlewamy olej, dodajemy przesianą mąkę pszenną, cukier z wanilią, sodę oraz cynamon.
- Podane składniki ponownie miksujemy przez ok. 5 minut na najwyższych obrotach miksera. W następnym etapie przechodzimy do przygotowania dyni.
- Wybraną dynię dokładnie myjemy i osuszamy, kroimy na pół i usuwamy nasiona oraz włókna. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy obrać ją ze skórki.
- Tak przygotowane warzywo ścieramy na tarce o drobnych oczkach lub wrzucamy w kawałkach do blendera i miksujemy na gładko.
- Z powstałej papki odciskamy nadmiar płynu i dorzucamy do ubitych jajek razem z orzechami i odsączonymi z wody rodzynkami. Całość mieszamy.
- Surowe ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem lub olejem roślinnym formy do pieczenia o średnicy ok. 23-25 cm.
- Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i trzymamy przez 45-50 minut lub do suchego patyczka. Gotowy wypiek wyciągamy na kratkę i dokładnie studzimy.
- Wierzch ostudzonego ciasta dyniowego obficie posypujemy cukrem pudrem. Możemy także posmarować cienką warstwą dobrej jakości miodu i udekorować kruszonymi orzechami. Smacznego!
Sprawdź również: