Rewelacyjne przetwory z cukinii na zimę. Wypróbuj te przepisy
Oprac.: Tomasz Kromp
Cukinia to nieodzowny składnik wielu potraw. Sezon na warzywo rozpoczyna się w sierpniu i trwa stosunkowo krótko. Z tego względu warto przyrządzić przetwory, które urozmaicą jesienne i zimowe obiady. Co konkretnie można przygotować z cukinii? Sałatka, dżem czy leczo to tylko niektóre ze smakowitych propozycji.
Spis treści:
Przetwory z cukinii. Wypróbuj pyszne leczo bez octu
Leczo z cukinii, papryki i pomidorów bez octu to rewelacyjny pomysł, by zapewnić sobie szybki i smaczny obiad. Po otwarciu słoika wystarczy je tylko podgrzać, dzięki czemu w zimowy dzień można przypomnieć sobie smak lata. Jak zrobić leczo z cukinii do słoików?
Potrzebna będzie przede wszystkim cukinia. Aby przygotować 6 słoików leczo potrzebne będzie:
- około 1,5 kg cukinii;
- 2 kg pomidorów;
- 750 g papryki;
- 500 g cebuli;
- sól;
- pieprz;
- liść laurowy;
- ziele angielskie;
- papryka słodka w proszku;
- koncentrat pomidorowy.
Najpierw oczyszczamy (pomidory parzymy), obieramy i kroimy warzywa w kostkę (cebulę w piórka). Potem należy podsmażyć je na dwóch łyżkach oliwy, zaczynając od cebuli (mały ogień). Czynność tę trzeba przeprowadzać do momentu, aż pomidory się rozpadną. Potrawę można doprawić solą, pieprzem, liściem laurowym, zielem angielskim i papryką słodką w proszku wedle uznania.
Na koniec warto dodać łyżkę koncentratu pomidorowego, która oprócz dodatkowego smaku, zagęści leczo. Gdy warzywa będą miękkie, można przełożyć je do zdezynfekowanych słoików i poddać je pasteryzacji.
Sałatka z cukinią i curry do słoików
Sałatka z cukinii to świetny sposób na urozmaicenie zimowych i jesiennych obiadów. Jej dodatkowym atutem jest curry, które dodaje oryginalnego aromatu. Sałatka jest bardzo zdrowa i nieskomplikowana w przygotowaniu. Jak się za nią zabrać?
Potrzebne będą:
- 1 kg cukinii;
- 250 g papryki czerwonej;
- 250 g cebuli;
- 250 g marchwi.
Oprócz tego niezbędne będą składniki do zalewy, czyli około 1 l wody, 250 ml octu spirytusowego (10 %), 80 g cukru i łyżeczka curry w proszku.
Warzywa myjemy i kroimy (cukinię i marchew w cienkie plasterki, cebulę w piórka, a paprykę w paski). Następnie trzeba je wymieszać ze sobą i umieścić po równo w zdezynfekowanych słoikach (zostawiając około 2-3 cm przestrzeni). Potem przygotowujemy zalewę, gotując wodę z cukrem i dodając do niej ocet. Pod koniec gotowania (na małym ogniu) trzeba jeszcze dodać łyżeczkę przyprawy curry w proszku. Na sam koniec zalewamy warzywa w słoikach zalewą, a następnie poddajemy je pasteryzacji.
Dżem z cukinii – oryginalna propozycja dla entuzjastów deserów
Wiele osób zastanawia się, co jeszcze można przygotować z cukinii. Okazuje się, że jedną z najbardziej lubianych propozycji jest dżem. Stanowi on doskonały dodatek do różnego rodzaju deserów. Jak go przygotować?
Potrzebne będą:
- 1 kg cukinii;
- 1 galaretka cytrynowa;
- 1 łyżeczka kwasku cytrynowego;
- szklanka cukru;
- pół paczki cukru wanilinowego.
Cukinię należy obrać i zetrzeć. Potem trzeba ją posypać kwaskiem cytrynowym i pozostawić na około 45-60 minut. Po upłynięciu tego czasu pozbywamy się nadmiaru soku i umieszczamy warzywo w garnku. Cukinię należy dusić na małym ogniu, a gdy zacznie się rozdrabniać, to wówczas dodajemy resztę składników. Gotować trzeba do momentu, w którym wszystko się rozpuści (nie można zapomnieć o mieszaniu). Powstały dżem należy umieścić w zdezynfekowanych słoikach i pasteryzować.
Przeczytaj też: