Przepyszne przetwory z fasolki szparagowej na zimę do słoików
Oprac.: Tomasz Kromp
Stanowi rewelacyjny dodatek do obiadu, aczkolwiek można ją jeść również samą z bułką tartą. O czym mowa? Oczywiście o fasolce szparagowej, na którą obecnie trwa sezon. Z jej żółtych lub zielonych odmian można przygotować również przepyszne przetwory. Co konkretnie można zrobić z fasolki szparagowej do słoików na zimę? Podpowiadamy.
Jakie przetwory do słoików na zimę można zrobić z fasolki szparagowej?
Fasolka szparagowa to jedno z najbardziej lubianych warzyw. Sezon na nią trwa od czerwca do września. Osoby, które chciałyby się raczyć pyszną fasolką również w okresie zimowym, powinny rozważyć przygotowanie przetworów do słoików. Jakie przetwory z zielonej i żółtej fasolki szparagowej warto przyrządzić?
Przede wszystkim można postawić na klasykę, czyli fasolkę szparagową w zalewie. Zaopatrzenie się w kilka słoiczków tak przygotowanych warzyw z pewnością urozmaici zimowe obiady. W jaki sposób zrobić fasolkę szparagową w zalewie do słoików?
Przede wszystkim warto przygotować tyle fasolki, by wypełniła ona przygotowane i wcześniej umyte słoiki. Można użyć zarówno fasolki zielonej, jak i żółtej. Trzeba obciąć jej końcówki, umyć i włożyć do słoików. Do środka warto dorzucić jeszcze ziele angielskie, cebulkę oraz koperek.
Całość należy zalać wywarem ugotowanym z 1,5 l wody, 0,25 l octu, 4 łyżkami cukru oraz 1 łyżką soli. Słoiki należy zamknąć i poddać pasteryzacji.
Co oprócz fasolki szparagowej w zalewie? Wypróbuj sałatkę z fasolki w słoikach
Przygotowana w słoikach fasolka w zalewie to z pewnością pyszny rarytas, którym można raczyć się poza sezonem. A co jeszcze można przyrządzić z tego warzywa? Entuzjaści wybornych smaków z pewnością będą zadowoleni – z zielonej i żółtej fasolki można przygotować również przepyszne zimowe sałatki w słoikach. Jak się za to zabrać?
Podobnie jak wcześniej, potrzebne będą czyste słoiki oraz umyta fasolka szparagowa pozbawiona końcówek. Trzeba ją ugotować do miękkości, a następnie ostudzić. Do przygotowania sałatki potrzebne będą:
- cebula;
- marchew;
- papryka;
- liść laurowy;
- ziele angielskie.
Gramaturę składników można dobrać pod kątem liczby posiadanych słoików. Marchew trzeba obrać i zetrzeć na grubych oczkach, a cebulę pociąć w półtalarki. Z kolei paprykę należy pokroić w cienkie paski.
Wszystkie składniki należy dusić na rozgrzanym oleju (mały ogień), razem z jednym liściem laurowym i kilkoma kulkami ziela angielskiego. Trzeba dusić wszystko oprócz papryki - ją należy dodać pod koniec. Dobrze również dodać łyżkę koncentratu pomidorowego oraz nieco octu.
Całość trzeba doprawić solą i pieprzem, a następnie umieścić w słoikach i zapasteryzować. W ten sposób można cieszyć się przepyszną sałatką, która będzie stanowiła doskonały dodatek do obiadu.
Przeczytaj też: