Sałatka jarzynowa dłużej zachowa świeżość. Ważna jedna zasada
Sałatka jarzynowa to jedno z tradycyjnych i najbardziej lubianych dań na polskich stołach. Gości w jadłospisie zarówno na co dzień, jak i podczas świąt czy uroczystości rodzinnych. Klasyczna wersja przyrządzana z gotowanych warzyw, jajek i majonezu świetnie sprawdza się jako samodzielna przekąska albo dodatek do innych frykasów. Z racji tego, że nie należy do potraw o długiej przydatności do spożycia, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio przechowywać sałatkę jarzynową.
Spis treści:
Dlaczego sałatka jarzynowa jest podatna na psucie?
Organizując spotkania świąteczne w domu często przygotowujemy naprawdę duże ilości jedzenia. Nie chcemy przecież, by naszym gościom czegokolwiek zabrakło. Niestety, wiąże się to z pewnym ryzykiem zepsucia niektórych specjałów, które kiepsko znoszą długie przechowywanie. Dlaczego sałatka jarzynowa szybko się psuje? Odpowiedzialnych za to jest kilka składników, zwłaszcza majonez oraz jajka. Niektórzy dodają również cebulę, która przyspiesza fermentację potrawy.
Jeśli do tego dojdą błędy w przechowywaniu, może dojść nie tylko do pogorszenia smaku, ale przede wszystkim rozwoju groźnych bakterii, w tym Salmonelli. Degustacja takiej sałatki stwarza duże ryzyko zatrucia pokarmowego.
Jak długo można przechowywać sałatkę jarzynową?
Czas przechowywania sałatki jarzynowej zależy od kilku kwestii. Należą do nich sposób przygotowania, użyte składniki oraz zabezpieczenie dania przed wpływem niekorzystnych czynników. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli sprytnie, a zarazem bezpiecznie dla żołądka gospodarować zapasami żywności.
- Sałatkę jarzynową w lodówce przechowuje się przez 2-3 dni. Ważne jest, aby znalazła się w szczelnie zamkniętym pojemniku, który zapobiega przedostawaniu się zapachów innych potraw.
- Jeśli chcesz, by danie wytrzymało dłużej (nawet do 4-5 dni), przygotuj sałatkę jarzynową bez majonezu. Same warzywa z jajkiem i przyprawami są mniej podatne na szybkie psucie. Sos dodaj do nich tuż przed podaniem.
- Szykując stół na wizytę gości, nie wykładaj dużej ilości sałatki do półmiska. Danie, które spędzi całe popołudnie i wieczór w salaterce w salonie, szybciej będzie się psuć. Pod żadnym pozorem nie mieszaj go potem z sałatką, która przebywała przez cały ten czas w lodówce. Zniszczysz w ten sposób cały zapas.
Sposób przechowywania sałatki jarzynowej
Tradycyjny specjał zachowa świeżość i doskonały smak, jeśli będziesz kierować się kilkoma prostymi zasadami. W pierwszej kolejności skup się na naczyniu. Do przechowywania sałatki jarzynowej używaj szczelnych pojemników z hermetycznym zamknięciem. Najlepiej, aby były wykonane ze szkła lub plastiku. Danie nie wchłonie zapachów innych produktów z lodówki. Unikaj przechowywania w metalowych miskach, które mogłyby wchodzić w reakcje z kwasami zawartymi w składnikach sałatki.
Potrawę umieść w najchłodniejszym miejscu lodówki. Optymalna temperatura dla zachowania jej świeżości mieści się w przedziale 2-4°C. Nie mieszaj dużej ilości naraz. Jeśli przygotowujesz sałatkę na kilka dni, odłóż majonez, musztardę, jajka, cebulę i ogórek kiszony. Dodaj je na świeżo tuż przed zaserwowaniem.
Czy sałatkę jarzynową można mrozić?
Choć wydaje się to sensownym rozwiązaniem problemu nadmiaru żywności, sprawa nie jest taka oczywista. Sałatki jarzynowej z majonezem, jajkami i ogórkiem nie powinno się mrozić. Pod wpływem niskiej temperatury składniki tracą swoją konsystencję i smak, stają się wodniste. Możesz jednak zamrozić samą bazę sałatki, składającą się z gotowanych warzyw i groszku konserwowego.
Jarzyny pokrój w kostkę, dokładnie osusz i zapakuj do woreczków strunowych lub pojemników przeznaczonych do mrożenia. Podziel je na nieduże porcje, które zużyjesz od razu po rozmrożeniu. Opisz datą mrożenia. Takie warzywa można przechowywać w zamrażarce do trzech miesięcy.