Ser ricotta: Właściwości. Jak wykorzystać w kuchni?

Ricotta to jeden z tych serów, które we Włoszech są powszechnie wykorzystywane w kulinariach. Ci, którzy lubują się w daniach pochodzących z Italii, na pewno doskonale znają ten wdzięczny i smaczny produkt. Ricotta może być serwowana razem z chrupiącym pieczywem (jako smarowidło), ale także być składnikiem wytrawnych dań: jako farsz w wyśmienitych ravioli czy pesto. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać ją również do wyborowych włoskich deserów. Warto zaznaczyć, że ricotta zaliczana jest do najzdrowszych serów. Co warto o tym produkcie wiedzieć? Poznajcie właściwości ricotty, a także sposoby jej wykorzystania!

Ricotta zaliczana jest do jednego z najzdrowszych serów
Ricotta zaliczana jest do jednego z najzdrowszych serów123RF/PICSEL

Skąd wzięła się ricotta?

Ricotta to jeden z włoskich specjałów, który ma bardzo bogatą historię. Choć nierozerwalnie wiąże się z Półwyspem Apenińskim, to mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ser ten powstał pod wpływem Arabów. Ricotta już w średniowieczu była popularnym wśród Włochów serem. Do tego stopnia, że nawet najbiedniejsi mieszkańcy samodzielnie wyrabiali ten produkt. Dopiero z czasem doceniono rangę tego sera na tyle, aby był traktowany jako unikat. Ricottę zestawiano w taki sposób z dodatkami, aby był rozkoszą dla podniebienia.

Jak powstaje ricotta?

Ricotta jest wyjątkowym serem, ponieważ jako jeden z nielicznych powstaje z serwatki stworzonej przy produkcji serów podpuszczkowych. Aby powstał ten rarytas, do serwatki dodaje się mleko, np. krowie, kozie lub owcze, które gotuje się przez długi czas. W wyniku tego procesu powstaje zwarty, ale niesolony twaróg, który konsystencją nieco różni się od tego, który znany jest w Polsce. Tak samo ricotta może różnić się smakiem: wszystko zależy od rodzaju użytego składnika.

Smak ricotty

Ricottę produkuje się z mleka i serwatki
Ricottę produkuje się z mleka i serwatki123RF/PICSEL

Trudno jednoznacznie określić smak ricotty. Co prawda, jest on delikatny, jednak użycie mleka innego niż krowie sprawia, że aromat jest bardziej wyczuwalny. Niestety, do ricotty przylgnęła łatka produktu bez smaku. Oczywiście, nie jest to prawdą! Choć surowy ser podany sauté nie zawsze zachwyca swoimi walorami, to idealnie komponuje się z dodatkami. Może podkreślać i wzbogacać smak wielu potraw, nie tylko wytrawnych, ale - co najważniejsze - także delikatnych deserów. Jednak warto także wspomnieć, że ricotta może być poddawana dalszym procesom, np. wędzeniu czy pieczeniu, co także ma niebagatelny wpływ na jej aromat.

Co można znaleźć w ricotcie?

Ricotta zaliczana jest do jednego z najzdrowszych serów na świecie. A co można w niej znaleźć? W zależności od użytego surowca, może zawierać od 20 do 30 proc. tłuszczu. Okazuje się, że to bardzo mało w porównaniu z innymi, włoskimi specjałami, takimi jak choćby parmezan czy mozzarella, tak często wykorzystywanymi w polskiej kuchni. Z tego względu ricotta zaliczana jest do produktów odznaczających się niższą kalorycznością.

Walory zdrowotne ricotty

Oczywiście, ricotta to nie tylko tłuszcz, ale wiele cennych substancji odżywczych. A co można w niej znaleźć? To przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka, które czynnie uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie: wspiera trawienie, ale także korzystnie przyczynia się do prawidłowej odporności. W ricotcie obecne są witaminy: wśród nich najważniejsze to te z grupy B (usprawniają działanie układu nerwowego) oraz A - ona najlepiej wspiera kondycję skóry: nie tylko pomaga pozbyć się niedoskonałości, ale umożliwia jej szybszą regenerację, czy opóźnia procesy tworzenia się zmarszczek!

Ricotta to także źródło magnezu i potasu, które w duecie wspierają pracę serca i pomagają normalizować ciśnienie tętnicze krwi.

Jak wykorzystać ricottę w kuchni?

Ricottę można dodać do potraw z canelloni
Ricottę można dodać do potraw z canelloni123RF/PICSEL

Ricotta czasami wykorzystywana jest jako smarowidło do pieczywa. Jednak to część potencjalnych zastosowań tego włoskiego sera. Wystarczy kilka dodatków, aby nudny twarożek był wykwintnym daniem: można do niego dodać orzechów, np. włoskich lub pistacji. Jeśli nie przepadamy za kulinarnymi eksperymentami, można dodać do ricotty czosnek lub cebulę, aby pobudzić nasze kubki smakowe.

Ricotta wspaniale nadaje się jako farsz! To właśnie ten składnik może podkreślić wyśmienite walory włoskich ravioli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać ją do naszych rodzimych pierogów. W wypadku, gdy przepadamy za włoskimi specjałami, można nadziewać nią makaron canelloni albo dodawać do lazanii czy innych zapiekanek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas