Smaczne i pełne witamin
Czerwiec to początek sezonu na czereśnie. Te kolorowe owoce mają szereg pozytywnych właściwości i są po prostu pyszne.
Czereśnie są owocami sezonowymi. Dojrzewają od końca maja do początku sierpnia, choć niektóre odmiany górskie trafiają się jeszcze pod koniec tego miesiąca. Podzielone są na trzy odmiany według czasu dojrzewania - wczesne, średnie i późne. W ich obrębie występuje kilkadziesiąt pododmian, różniących się wielkością i kolorem owoców.
Do najpopularniejszych wczesnych czereśni należą Burlat (owoce często pękają po silnych deszczach), Karesova, Rivan czy jasnoczerwona Vega. W połowie sezonu najczęściej spotkamy się z odmianami Hedelfińską, Lapins i Sam. Charakteryzują się dużymi owocami i są bardziej trwałe od wcześniejszych krewniaków. Narażone są jednak na ataki larw.
W późnym okresie pojawiają się odmiany Kordia czy Regina, które mają charakterystyczny sercowaty kształt i duże owoce.
Ciekawostka! Nazwa czereśnia pochodzi od starożytnego miasta Cerasus, skąd sadzonki rośliny wraz z rzymskimi legionami trafiły do Europy.
Sposób na robaka
Odmiany czereśni dojrzewających w lipcu upodobały sobie larwy muchy nasionnicy trześniówki. Pozbycie się tej "wkładki mięsnej" jest na szczęście dość łatwe. Owoce należy umieścić w garnku lub zlewie i zalać zimną wodą, a następnie zostawić na kilka minut. "Robaki" opuszczą czereśnie i opadną na dno. Dzięki temu można się rozkoszować smakiem czereśni bez dalszych obaw.
Właściwości zdrowotne
Czereśnie składają się w 80 proc. z wody. Jednak pozostałe 20 proc. rekompensuje to z nadwyżką. W 100 gramach owoców można znaleźć ponad 250 mg potasu. Ten pierwiastek odpowiada za usuwanie z organizmu nadmiaru soli. Zawarte w owocach witaminy A i C wpływają pozytywnie na cerę, a także wspomagają działania odtruwające i oczyszczające.
Z kolei witamina B5 jest ceniona przez osoby cierpiące na artretyzm i inne schorzenia stawów. Czereśnie szybko uzupełniają niedobory tej cennej witaminy. Owoce zawierają również jod, przez co wspierają działanie tarczycy. Czerwone czereśnie uważa się za doskonałe przeciwutleniacze.
Do słoika i butelki
Czereśnie tradycyjnie stosowane są do produkcji nalewek i kompotów. Wraz z rosnącą liczbą odmian zaczęto robić z nich też przetwory zimowe. Eksperci wskazują, że najlepiej nadają się do tego jasne i twarde owoce.
Unikaj niezdrowych połączeń
Czereśnie mogą być szkodliwe dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego. Zaleca się wtedy lekkie podgotowanie owoców, które będą łatwiejsze do strawienia. Jest też dużo mądrości w tradycyjnym zaleceniu, aby nie popijać czereśni zimną wodą. Takie zestawienie to prosta droga do biegunki.