Smakołyki z jogurtu i twarożku
Dzieci nie zawsze lubią nabiał w czystej postaci. Warto więc podawać go na różne sposoby, aby zachęcić malca do jedzenia pełnych wapnia produktów.
Z kolei ok. 11. miesiąca życia szkrab (jeśli nie jest alergikiem) będzie mógł spróbować zwykłego naturalnego jogurtu i białego sera. Aby nie znudziły się malcowi, serwuj mu coraz to inne dania z ich zawartością. Oto propozycje nie tylko na pierwsze czy drugie śniadanie, ale i na obiadek.
Sernik lekki jak puch - po 18. miesiącu życia
600 g serka waniliowego
200 g twarogu
6 łyżeczek żelatyny
1 opakowanie biszkoptów
świeże lub mrożone owoce
2-3 łyżki cukru pudru W 1/4 szklanki wrzątku rozpuść żelatynę. Twaróg i ser przełóż do miski. Wsyp cukier puder. Wymieszaj składniki mikserem, dodając przestudzoną żelatynę. Wyłóż folią formę. Na jej dnie poukładaj biszkopty. Przelej serową masę do formy i wstaw do lodówki. Gdy zastygnie, udekoruj deser owocami.
Placuszki na gorąco, po 2. roku życia
50 dag zmielonego twarogu
3/4 szklanki mąki
5 dag masła
4 jajka
4 łyżki śmietany
szczypta soli
Zmielony biały ser ucieraj, dodając kolejno roztrzepane jajka, stopione i przestudzone masło, śmietanę, mąkę oraz sól. Pamiętaj, że ciasto powinno być puszyste, o konsystencji biszkoptowego. Na patelni rozgrzej olej i łyżką nakładaj porcje ciasta, formując małe placuszki. Zrumień je z dwóch stron. Usmażone, wykładaj na papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Placuszki możesz podać z sosem warzywnym i surówką albo na słodko - z lekką polewą jogurtowo-owocową.
Jabłko pokrojone w plasterki oraz porcję malin gotuj kilka minut w małej ilości wody. Potem zmiksuj i wymieszaj z twarogiem. Następnie przyrządź omlet - sparz jajko, oddziel białko i ubij je na sztywną pianę. Dodaj żółtko i wsyp mąkę. Wymieszaj, aby nie było grudek. Ciasto wylej na patelnię i usmaż na małej ilości oleju. Gotowy omlet posmaruj masą z twarogu i owoców.
Deserek owocowy, po 1. roku życia
śliwki lub brzoskwinie
serek homogenizowany waniliowy lub naturalny
1 łyżeczka cukru pudru
Owoce pokrój na kawałki. W kubeczku wymieszaj łyżeczkę żelatyny z łyżką zimnej wody i rozpuść w jak najmniejszej ilości wrzątku. Przygotowaną żelatynę połącz z serkiem homogenizowanym (jeśli użyjesz naturalnego, dosłódź go łyżeczką cukru pudru). Do masy wsyp owoce, całość wymieszaj i przełóż do pucharków. Wstaw deser na kilka godzin do lodówki, aby stężał. Przed podaniem udekoruj go owocami.
Zupka jogurtowa
50 dag owoców
1 opakowanie jogurtu lub serka homogenizowanego
cukier
cynamon
Jeśli maluch nie przepada za tradycyjnymi zupami na ciepło, czasem możesz zaproponować mu smaczną zupkę na zimno. 50 dag obranych oraz pokrojonych jabłek, śliwek, gruszek czy brzoskwiń zagotuj w 2 szklankach wody. Wcześniej dodaj do niej nieco cukru i odrobinę cynamonu.
Kiedy owoce zmiękną, przetrzyj je przez sito i schłódź. Potem dodaj opakowanie jogurtu lub naturalnego serka homogenizowanego. Całość dokładnie wymieszaj. Przelej danie do miseczki i polej owocowym musem albo ozdób kawałkami świeżych owoców.
Zapiekanka jogurtowa
3-4 łyżki półtłustego twarogu
bagietka
śmietana
jajko
owoce
cukier
Pokrój bagietkę na cienkie kromki i ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Porcję białego sera rozetrzyj widelcem. Dodaj żółtko i 1 łyżkę śmietany. Całość dokładnie wymieszaj. Ubij białko z odrobiną cukru (możesz dodać także szczyptę cukru waniliowego).
Pianę z białka wymieszaj z masą twarogową. Nałóż niewielkie porcje na kromki bułki, następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do około 180°C i zapiekaj. Przed podaniem udekoruj np. jagodami, malinami czy kawałkami śliwek.