Sok z żurawiny: Właściwości i zastosowanie. Przepis na sok z żurawiny

Żurawina do mięsa pasuje znakomicie, chętnie dodajemy ją także do smażonego sera lub grillowanego oscypka. Mimo wszystko powinna pojawiać się w kuchniach także pod inną postacią. Zastanawialiście się kiedyś, jak smakuje sok żurawinowy i jakie jest jego działanie? Produkt ten kojarzony bywa przede wszystkim ze zbawiennym działaniem na układ moczowy. To nie wszystko, co ma do zaoferowania! Żurawina kryje w sobie znacznie więcej dobroczynnych właściwości. Przydaje się w zapasach niezależnie od pory roku, więc bądźcie gotowi na owocowy sezon i sprawdźcie, jak zrobić sok z żurawiny.

Sok z żurawiny warto pić przez cały rok
Sok z żurawiny warto pić przez cały rok123RF/PICSEL

Jak smakuje sok z żurawiny i kiedy go przygotować?

Smak żurawiny jest dość cierpki, więc docenią go zwłaszcza koneserzy kwaskowatych przysmaków. Doskonale nadaje się do robienia domowych przetworów, których smak przełamać można słodkim dodatkiem. Jeśli jednak chcesz przygotować sok z żurawiny bez cukru, w recepturze uwzględnij miód albo ksylitol.

Przepis na zdrowe batoniki z żurawinąInteria Kulinaria

Zbiory żurawiny zaczynają się już we wrześniu, dlatego warto wcześniej zrobić rozeznanie, by nie przeoczyć sezonu na te wszechstronne owoce. Sok z żurawiny na zimę pomoże nam nie tylko przygotować się na okres przeziębień, ale okaże się także kapitalnym dodatkiem do rozgrzewającej herbaty. Z kolei latem, wymieszany z wodą, przyniesie upragnione orzeźwienie.

Po pierwszych przymrozkach żurawina staje się mniej kwaśna
Po pierwszych przymrozkach żurawina staje się mniej kwaśna123RF/PICSEL

Sok z żurawiny własnej roboty

Przed przystąpieniem do pracy dobrym pomysłem jest umieszczenie owoców w zamrażarce. Niska temperatura sprawia, że stają się mniej cierpkie. Jeśli owoce były zbierane późną jesienią - już po pierwszych przymrozkach - nie jest to konieczne. Prezentujemy dwa sposoby na przygotowanie pysznego soku.

Patent pierwszy: Jak zrobić sok z żurawiny w sokowirówce?

Przygotuj jeden kilogram owoców. Przejrzyj je dokładnie w celu usunięcia uszkodzonych egzemplarzy. Umyj je pod bieżącą wodą i przełóż do sokowirówki. Otrzymany sok wlej do dużego garnka z grubym dnem, zalej jednym litrem wody i dodaj 150 g cukru (może być trzcinowy). Wymieszaj i podgrzej, ale nie zagotuj! Temperatura całości nie powinna przekroczyć 80°C. Gotowy sok przelej do wyparzonych butelek i szczelnie zamknij.

Patent drugi: Dla cierpliwych

Skorzystaj z tych samych proporcji składników. Owoce przełóż do garnka i zasyp cukrem. Przykryj czystą ściereczką bawełnianą i odstaw w suche miejsce na całą noc. Następnego dnia dolej wodę i gotuj na minimalnej mocy palnika przez około półtorej godziny. Po zdjęciu z ognia odczekaj, aż owoce z dodatkami przestygną i odcedź sok przy pomocy sita. Ponownie zagotuj go i gorący przelej do butelek lub słoików.

Żurawina: Właściwości

Prostota przygotowania nie jest jedynym powodem, dla którego warto wziąć te przetwory na kulinarny warsztat. Działanie soku z żurawiny jest bardzo wszechstronne. Wszystko przez wysoką zawartość witamin, minerałów i innych substancji, które wykazują pozytywne działanie na ludzki organizm.

Sok z żurawiny na układ moczowy

To najprawdopodobniej najbardziej popularne skojarzenie z żurawiną. Z jej pozytywnego oddziaływania na układ moczowy korzystano już w czasach, kiedy to medycyna ludowa święciła tryumfy. Wszystko za sprawą przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych właściwości owoców. Przygotowuje się z nich preparaty, które mają na celu zarówno leczyć zapalenia pęcherza oraz dróg moczowych, jak i działać profilaktycznie.

Żurawina nadaje się do przygotowania przetworów oraz wykwintnych sosów
Żurawina nadaje się do przygotowania przetworów oraz wykwintnych sosów123RF/PICSEL

Zazwyczaj to bakterie kałowe odpowiadają za wywołanie infekcji. Dostają się w głąb dróg moczowych poprzez cewkę moczową. Zawarte w żurawinie taniny i proantocyjanidyny ograniczają przyczepność bakterii E-coli do ścianek pęcherza moczowego oraz tworzą dla nich niesprzyjające, kwaśne środowisko. Regularne spożywanie owoców i soku z żurawiny pomoże zapobiegać nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości.

Sok z żurawiny: Działanie na serce i mózg

Żurawina to skarbnica flawonoidów. Co kryje się pod tą zagadkową nazwą? Są to substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko wystąpienia zakrzepów, a także udarów. Odgrywają bardzo istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy. Sok z żurawiny pomaga także w obniżaniu poziomu "złego" cholesterolu na rzecz tego pożądanego.

Na co jeszcze jest dobry sok z żurawiny?

Z racji tego, że żurawina jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, sok należy uwzględniać w diecie w celu budowania odporności na infekcje. To proces, który trwa, więc nie warto zwlekać z tym do zimy! Żurawina łagodzi objawy podczas przeziębień i chorób dróg oddechowych, zwłaszcza anginy.

Żurawina w walce z przeziębieniem
Żurawina w walce z przeziębieniem123RF/PICSEL

Ze względu na obecność witamin z grupy B, żurawina pomaga redukować poczucie zmęczenia i znużenia, więc sok poleca się włączyć do diety w okresach pracy na wysokich obrotach i stresu. Lista atutów jest długa! W składzie owoców obecna jest witamina E, znana jako "witamina młodości", spowalniająca procesy starzenia. Na uwagę zasługują też:

Żelazo - odpowiadające nie tylko za produkcję czerwonych krwinek, ale też regenerację tkanek.

Potas - niezbędny dla prawidłowego przekaźnictwa nerwowego.

Wapń - czyli budulec mocnych kości i zębów, który dodatkowo wpływa na odpowiednią krzepliwość krwi.

Magnez - bardzo łatwo doprowadzić do jego wypłukiwania z organizmu, więc ważne jest, by szukać smacznych sposobów na dostarczenie  tego pierwiastka w posiłkach. Niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas