Reklama

Reklama

Sól bardziej poetycko - wróg czy najlepszy przyjaciel człowieka?

Kiedy miliardy lat temu Ziemia ostygła i przez zwaliste chmury pary wodnej promień słońca padł na słone morze powstało życie - spłynęło na ziemię na promieniach słońca. Słone łzy, słony smak krwi i potu są podobno tego dowodem.

Człowiek powstały z tego nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności, składający się w 80 procentach z wody, potrzebuje soli jak przyjaciół, bez których nie jest w stanie się obejść. Solna samotność nie wychodzi mu na zdrowie. Dla dobrego samopoczucia potrzebuje towarzystwa, a dla zdrowia soli. I choć każdego z tych elementów człowiek potrzebuje w ilościach choćby szczątkowych, są mu w istocie nie tyle potrzebne, co niezbędne.

Reklama

W soli zawarte są "metale życia" - dodajmy w soli morskiej, bo w zwykłej, warzonej, tej ślicznie białej, sklepowej, raczej ich nie znajdziemy (dla zewnętrznego wyglądu człowiek pozbawia jej wszystkiego, co w niej cenne, i jest zagadką dlaczego tak robi). Może dlatego, że w erze opakowań i marek, w której żyjemy istotniejsze wydaje się - wyglądać, niż czuć się dobrze. Taki sam los jak sól, spotkał również mąkę, pieczywo, mięso czy owoce. I choć prawdą jest, że najpierw konsumujemy oczami, to dziwi fakt, że nie możemy się przebić przez tę kruchą i wizualnie atrakcyjną powłokę.

Zmieniła bieg historii

Patrząc codziennie na sól w naszych solniczkach nie uzmysławiamy sobie, że ta przyprawa - tak - sól jest przyprawą wydobywającą z żywności jej walory bez fałszowania smaku - od zarania dziejów zmieniała ludzkie losy i zmienia je do dzisiaj. Bez niej nie odkryto by Ameryki. Gdyby Kolumb nie wiózł na swoich trzech słynnych dziś statkach zapasów mięsa, które dzięki soli wytrzymywały tak długie wędrówki, nie dotarłby tak daleko. Co prawda szkorbut dziesiątkował załogi statków podróżniczych, bo nie znano wówczas kiszonej kapusty zawierającej olbrzymie ilości witaminy C, to właśnie sól pozwalała przechowywać żywność dostateczną ilość czasu. Człowiek dzięki soli zaczął podróżować. I choć konserwujące właściwości soli zmieniały bieg historii, to właśnie sól również zmieniała ludzi, przedłużając im życie i - chcąc nie chcąc - poprawiając samopoczucie.

Dowiedz się więcej na temat: Phoenix Suns | przyjaciel | sól

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje