Sos salmoriglio - tak smakuje włoskie lato
Ten sos sycylijski - to tylko czosnek, cytryna, olej i oregano - to również odrobina kulinarnego nieba, którym Włosi chętnie wzbogacają smak grillowanych warzyw i ryb.
Kuchnia włoska daleka jest od skomplikowanych receptur i wyrafinowanych składników, jej sekretem jest prostota i doskonała jakość podstawowych produktów. Najlepszym przykładem niezwykłej kombinacji aromatów i smaków jest sos salmoriglio.
- To sos, który dodaje smaku włoskiemu latu i serwowanym posiłkom - przyznaje na łamach "The Guardian" Rachel Roddy, autorka książek kulinarnych. Podkreśla, że sekretem jest odpowiednia kombinacja składników: czosnku, soku z cytryny, oliwy z oliwek, oregano.
- Istnieje wiele przepisów na sos, choć w zasadzie żaden przepis nie jest potrzebny, jednak znajomość właściwych proporcji może w tym wypadku okazać się pomocna. Jeden lub dwa ząbki czosnku siekamy bardzo drobno lub rozgniatamy w moździerzu z dodatkiem soli. Dodajemy sok z cytryny (100 ml), oliwę z oliwek (200 ml) i szczyptę oregano. - Do sosu można dodać również szczyptę czerwonego chili lub posiekaną natkę pietruszki - wyjaśnia Roddy.
Do sosu można użyć świeżego oregano, jednak zdaniem Roddy suszone nabiera wyjątkowego charakteru i aromatu. Najlepiej sięgnąć po suszone gałązki oregano i rozetrzeć je w dłoniach.
- W szkole gotowania Anna Tasca Lanza na sycylijskiej wsi serwują salmoriglio w sosjerkach, sos rozlewa się na ciepłe warzywa: gotowane na parze brokuły, plasterki cukinii. W Gela marynuję grube plastry bakłażana w salmoriglio, zostawiając je na około 20 minut, aby wchłonęły smaki, a następnie zapiekam je na prążkowanym grillu. Marynuję też ryby lub grilluję całe filety, następnie polewam je sosem. Salmoriglio lubi ciepło, budzi jego smaki i aromaty - szczególnie czosnku i oregano, nierozerwalnie związane z surowo pięknym i krzewiastym sycylijskim krajobrazem - dodaje Roddy.